Хитове в медицината през 2016 година (II част)

  • 29 декември 2016 19:32

  • 4995
  • 1
Хитове в медицината през 2016 година (II част)
© Getty Images

Продължение

Антибиотик

През 2016 г. бе патентован нов клас антибиотик, който ще се справя с бактериите, станали устойчиви на познатите лекарства. Откривателите на антибиотика срещу супербактерии са учени от САЩ заедно с техни колеги от Германия и Великобритания. В направени лабораторни тестове учени са установили, че новото средство теиксобактин (teixobactin), унищожава бактериите толкова бързо, колкото утвърдените антибиотици, при това без токсични странични ефекти. Съединението разрушава клетъчните стени на патогените и ги обезврежда отвътре. Всяка година заради резистентността на различни микроби към антибиотиците умират между 700 000 и 1 000 000 души. Световната здравна организация определя супербактериите като един от 5-те най-големи съвременни предизвикателства пред човечеството.

Нанокапсули

Идеята е лекарствата през настоящето столетие да действат на мига и да нямат странични ефекти. Руски учени от Томския политехнически университет работят върху нова технология за доставка на лекарства в организма. Става дума за микроскопични, сферични нанокапсули, с размера на червените кръвни  телца. При попадането на нанокапсулите в организма, те отиват директно в органа, който трябва да се лекува. Лекарите следват следния метод - те взимат кръв от пациента, добавят в нея нанокапсули и вливат кръвта обратно. Така организмът не приема лекарството като нещо чуждо и няма реакция на отхвърляне. В разработката на технологията участват и учени от Германия и от други страни. Очаква се откритието да облекчи лечението на тромбове при сърдечносъдови заболявания, в това число инсулт, инфаркт и редица други заболявания.

Упойка

Учени от Университета на Южна Австралия откриха начин да облекчат болките на родилките с помощта на назален спрей. Спреят съдържа аналгетика фентанил и действа мигновено. Няма странични ефекти и вече е изпробван и одобрен от жени по време на раждане. Учените са убедени, че скоро той ще се наложи като рутинна процедура и в много от случаите ще замести епидуралната упойка.

Безплодие

Разрешаването на проблема с безплодието продължава да е едно от най-големите предизвикателства. През тази година германски изследователи обаче разработиха революционно решение, като откриха начин да засилят подвижността на сперматозоидите. Бавните сперматозоиди ще се придвижват с помощта на микроскопични спирали, закрепени на опашките им. Откритието за сега е тествано само в лабораторни условия, но учените смятат, че скоро ще изпробват изобретението си в условията на женския оргазъм.

Роботизация

През отминаващата година бяха направени големи крачки в областта на навлизането на роботите в операционната. През месец май автономен робот успя да свърже две части на свински черва под надзора на хирург. Това е свидетелство за предстояща революция в деликатните операции на меките тъкани, при които има висок риск от усложнения. Роботът, наречен "Умен автономен робот за тъкани" (STAR) не замества изцяло хирурзите и представлява прецизен инструмент, особено когато става въпрос за шевовете, обясняват учените.
 

Последвайте канала на

Novini.bg
4995 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
m

2016.12.30 | 15:08

1
Браво!

Добави коментар

Водещи новини