Онкоболните остават без лъчетерапия

  • 26 февруари 2013 07:01

  • 1315
  • 0
Онкоболните остават без лъчетерапия
©

Във времето на протести и правителство в оставка чиновници от здравното министерство подменят решение на Министерски съвет за оборудване с високоспециализирана лъчетерапевтична апаратура.

От Националната онкологична болница са скандализирани за това, че министерството спира проект за две изключителни апаратури в София и Варна, които биха спрели потока от болни към Турция. От Здравното министерство не отрекоха, че са внесли промени в решението на кабинета. Те обаче твърдят, че са намерили по-добро и по-евтино решение, предава БНТ.

Това са основите на 4 бункера, които трябва да приютят линейни ускорители в националната онкологична болница. Един от тях за томотерапия - обявява самата здравна министърка през декември. По оперативната програма са спестени 27 милиона лева и в онкологията предлагат с тях да се закупят за София и Варна две уредби за спирална томотерапия.

„Проблемът е, че с въвеждането на апаратурата, която ние искаме, ще се даде възможност на хората да не отиват в чужбина. Ще дадем много по-добро... За млади хора, които се лекуват с хочкинови заболявания, за трансплантации, за деца с мозъчни тумори... И ще се даде възможност на болните, които се изпращат в чужбина за кибернож, за томотерапия - да бъдат лекувани тука", обясни доц. Веселина Първанова, нач. клиника Лъчелечение, СБАЛО.

Това е едно от предложенията, внесени от здравния министър и одобрени от Министерски съвет през октомври. Но едва този месец се създава работна група, която да уточни промените, която така и не се събира. Става ясно, че апаратура за томотерапия няма да има нито във Варна, нито в София.

„Такова нещо в Министерски съвет не е приемано. Томотерапията е заложена в тези промени, става ясно и от стенограмата на кабинета, и от самото решение", уточни зам.-министърът на здравеопазването Десислава Димитрова.

Според експертите в болницата такива приставки за радиохирургия не се произвеждат отдавна, използват се от болници с остарели ускорители и в никакъв случай не могат да заменят възможностите на модерната апаратура. В обратното ни убеждават в министерството.

„Те се базират на стереотактична лъчетерапия, която е друг тип апаратура, в който крайният резултат е същият, както при тази допълнителна приставка за радиохирургия" каза от своя страна зам.-министърът на здравеопазването д-р Минчо Вичев.

Двата апарата, всеки за около 46 млн., щели да изядат всички спестени пари, твърди д-р Вичев. Вместо това решили да отворят процедури за нови линейни ускорители - в Исул, Варна и Плевен. В Плевен пък няма специалисти, които да работят с него - твърдят в онкологията, където отказват да приемат подобни ненужни приставки. Смятат, че експертното им мнение е грубо подменено и ще търсят съдействие от всички възможни институции у нас в Брюксел.

Последвайте канала на

Novini.bg
1315 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини