Републиканците се мъчат да преодолеят вътрешните си разногласия

  • 01 февруари 2021 16:41

  • 491
  • 0
 Републиканците се мъчат да преодолеят вътрешните си разногласия
© Getty (архив)

Републиканците в Конгреса на САЩ навлизат в седмица на разплата с наближаването на втория процес по импийчмънт на Доналд ТръмпДоналд Тръмп Доналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския, докато бившият президент се стреми да спази крайния срок за отговор на обвиненията, а неговата партия се чуди дали да накаже Лиз Чейни от Камарата на представителите за това, че подкрепя импийчмънта, коментира Ройтерс.

Всичко по темата:
Размириците в Капитолия 206

До вторник Тръмп трябва да представи своя отговор на обвиненията от страна на Камарата на представителите. В неделя той назначи двама нови видни адвокати, които да го защищават, след като ден по-рано внезапно прекрати връзките си със своя главен съвет по импийчмънта. Базираният в Алабама Дейвид Шон, който се занимава с криминални дела, и бившият окръжен прокурор от района на Филаделфия Брус Кастър ще заменят адвокатите Буч Бауърс и Дебора Барбери, съобщи офисът на Тръмп.

Доминираната от демократите Камара гласува на 13 януари за отстраняването на Тръмп, при което десетима републиканци подкрепиха обвинението в подбудителство към бунт заради неговата подстрекателска реч към привържениците преди обсадата на Капитолия на 6 януари. Тълпа от привърженици на Тръмп прекъсна заседанието за официално утвърждаване на изборната победа на Джо Байдън, като в размириците загинаха пет души.

Републиканската партия на Тръмп остава дълбоко разделена между тези, които подкрепят импийчмънта, и тези, които остават верни на бившия президент. Законодатели от дясното крило на републиканците искат да отстранят Лиз Чейни, дъщеря на бившия вицепрезидент Дик Чейни, от заемания от нея трети по ранг пост на републиканците в Камарата. Очаква се групата на републиканците да обсъди този въпрос на заседание в сряда.

Импийчмънтът на Тръмп стигна до Сената

 

Конгресменът републиканец Адам Кинзингър, който също гласува за импийчмънта, обяви в неделя за създаването на нов Комитет за политически действия (КПД) под името Първи в страната КПД, който цели да се противопостави на продължаващия контрол на Тръмп върху партията. В изявление в предаването на Ен Би Си "Среща с пресата" Кинзингър каза, че неговата партия е загубила моралния си авторитет в много сфери и при Тръмп е задълбочила мрака и разделението.

В изявление за предаването "Състояние на Съюза" на Си Ен Ен сенаторът Роб Портман прикани съпартийците си републиканци от Камарата да не порицават Чейни. "Според мен тя е много интелигентна и играе ключова роля в нашата партия, особено по външните работи. Така че се надявам те да не тръгнат по този път, каза Портман. По време на дебатите за импийчмънта Чейни каза по адрес на действията на Тръмп: "Никога не е имало такова предателство от президент на САЩ спрямо неговия пост и неговата клетва пред Конституцията" - думи които бяха подети от демократите.

Републиканските лидери трябва също да решат дали да вземат мерки срещу Марджъри Тейлър Грийн, която преди да бъде избрана през есента за първи мандат в Камарата на представителите, се обяви за екзекутирането на демократи, вкл. председателката на Камарата Нанси Пелоси. Преди това Грийн придоби общонационална известност с изразената привързаност към конспиративната теория QAnon, която необосновано твърди, че видни демократи са част от педофилски кръг.

Портман каза по повод Грийн, че републиканските лидери "трябва да станат и да заявят, че казаното от нея е напълно неприемливо". Относно възможността Грийн да бъде лишена от членство в комисии към Камарата Портман казва, че "няма да е изненадан, ако това се случи".

И Джо Байдън пред импийчмънт?

Има много ясни признаци, че прекалено малко републиканци ще се присъденият към демократите, за да се постигне мнозинство от две трети в Сената, необходимо за осъждането на Тръмп. Четиридесет и петима от 50-имата сенатори републиканци одобриха миналия вторник резолюция, която обявява, че процесът е противоконституционен, защото сега Тръмп е частно лице, тъй като е напуснал поста на 20 януари.

"Това създава прецедент. Мисля, че всички бивши президенти, живи или не, може да бъдат засегнати от негативен начин", казва Портман. Той добавя, че поведението на Тръмп може да е било "непростимо" но въпреки това да не бъде предмет на обвинение, след като президентът е напуснал поста".

Последвайте канала на

491 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Свързани видеа

Водещи новини