Мария Альохина от "Пуси райът": Западът да се опълчи със сила на Владимир Путин

11
Мария Альохина от "Пуси райът": Западът да се опълчи със сила на Владимир Путин
© Getty (архив)

Мария Альохина от "Пуси райът" - групата, станала известна през 2012 г. със своята "пънк молитва" срещу руския президент в московския катедрален храмХристос Спасител - описва Владимир Путин и неговите приближените като хора, които разбират единствено езика на силата. В интервю преди шоу на "Пуси райът" в английския университетски град Кеймбридж 34-годишната Альохина казва, че патриархалната система в Русия е в сърцевината на проблема, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

"Войната в Украйна е започната от мъже и всички в кръга на Путин са мъже. Ние като държава не сме имали от един век никакви жени политически лидери", заявява тя и изразява увереност, че Украйна ще победи във войната.

По думите ѝ: Това не е само проблем за Украйна, а за цяла Европа, защото е европейска трагедия.

Според Альохина Русия е отговорна за извършени военни престъпления и ще трябва да извърви същия път като Германия след Втората световна война.

След излежани две години в руска изправителна колония на Мария Альохина са били необходими близо десет години, за да реши да емигрира. Сега тя е на международно турне с "Пуси райът", което описва като призив за действия в помощ на Украйна.

"Ние сме руснаци и не сме избрали къде да се родим, но имаме правото да избираме как да живеем и какво да отстояваме", казва тя.

Феминистката се изказва неодобрително към хората на Запад, които се отнасят меко с Путин от страх да не ескалират конфликта и сравнява подобна линия на поведение със съвети към жертви на домашно насилие да не провокират насилниците си.

Последвайте канала на

Валери Зайцев
11

Свързани новини

Водещи новини

Мария Альохина от "Пуси райът": Западът да се опълчи със сила на Владимир Путин | Новини.бг