НАСА помага в разследването на аварията с руския космически кораб "Прогрес"

  • 29 декември 2016 09:08

  • 2776
  • 0
НАСА помага в разследването на аварията с руския космически кораб "Прогрес"
© gettyimages (архив)

Ръководството на руската космическа агенция "Роскосмос" включи експерти от Аерокосмическата агенция на САЩ (НАСА) в разследването на аварията на ракетата-носител "Союз-У" с товарния космически кораб "Прогрес МС-04" на 2 декември, информира "Известия".

Става дума за "доста сложна авария" - процеси, траяли може би милисекунди, посочва пред вестника генералният директор на ракетно-космическата корпорация "Енергия" в състава на "Роскосмос" Владимир Солнцев. "Американските ни партньори от НАСА ни казаха, че и при тях историята не помни аварии, протекли за толкова кратко време", допълва той.

Експертите от НАСА "вече са задали ред въпроси", които ще спомогнат за изясняване на причините, довели до аварията. Сътрудничеството ще продължи с разработване на програма за отстраняване на пропуските. Пресслужбата на НАСА коментира, че агенцията участва в разследването, тъй като въпросът засяга сигурността и на руските, и на американските членове на екипажа на Международната космическа станция, добавя "Известия".

Авариралият космически товарен кораб "Прогрес МС-04" , изстрелян на 1 декември от космодрума Байконур (Казахстан), бе изгубен 381 секунди след това на височина 190 километра над източната руска република Тува. "Прогрес" трябваше да достави в Международната космическа станция 2,5 тона товари, включително новогодишни подаръци. Комисията за разследване на инцидента ще работи до 30 декември. Руската агенция за гражданско въздухоплаване "Росавиация" и концернът "Алмаз-Антей" приключиха изпитанията на новия център за управление на полетите (ЦУП) в Москва, пише "Комерсант".

Строежът на комплекса на стойност 3,5 милиарда рубли (около 1 млрд. долара)бе завършен от "Алмаз-Антей" като генерален изпълнител преди четири години. Новата система за организиране на въздушното движение се очаква да смени шведската "Теркас" от 1981 г., чийто ресурс е изчерпан още преди 20 години. ЦУП може да заработи през март 2017 г., а до есента се планира да бъде въведена и нова схема за движение на самолети над Москва, която ще повиши двойно пропускателната способност на зоната, отбелязва вестникът.

Последвайте канала на

БТА
2776 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини