Изчезналите в Амазония британец и бразилец бяха убити

  • 08 юли 2022 14:22

  • 3309
  • 2
Изчезналите в Амазония британец и бразилец бяха убити
© Getty (архив)

Изчезналите в горите на Амазония британски журналист Дом Филипс и бразилски експерт по коренните народи Бруно Перейра бяха убити.

Двойното убийство насочи вниманието към нарастващото насилие в този живописен, но все по-опасен отдалечен регион в Бразилия. Няколко специалисти обвиниха правителството на десния президент популист Жаир Болсонаро, че е допринесло за този скок на престъпността, коментира БТА.

Филипс и Перейра изчезнаха на 5 юни по време на проучвателно пътуване в долината на река Жавари - изолиран район близо до границите с Перу и Колумбия. Тленните им останки бяха открити и по-късно в гроб, след като рибар призна, че ги е убил, и заведе полицаи на мястото.

Британски журналист и бразилски експерт изчезнаха в Амазония

Вторият по площ район с коренно население в Бразилия е изправен през последните години пред нарастваща заплаха от бракониерство, незаконен риболов, сеч и добив на злато, както и от наркотрафиканти, отбелязва Ройтерс. Редица изследвания стигнаха до заключение, че престъпленията срещу околната среда и във връзка с наркотици през последните години в Амазония са допринесли не само за рекордното обезлесяване, но и за ръста на убийствата в региона.

Според годишния доклад на неправителствената организация Бразилски форум за обществена сигурност Северният регион, който се състои предимно от Амазония, е единственият в Бразилия, където убийствата са се увеличили миналата година. През 2021 г. в Северния регион са били извършени с 62 процента повече убийства, отколкото през предходната 2020 г., докато за цялата страна този показател е с 9,3 процента по-нисък.

Миналата година в Северния регион са били извършени почти 6300 убийства. Близо половината от 30-те най-опасни бразилски града - 13, са в Амазония.

Ако беше отделна държава, Северният регион на Бразилия щеше да е 11-ата най-опасна страна в света, с 33 убийства на 100 хиляди жители, изпреварвайки например Мексико, Колумбия и Нигерия, по данни на специализирания сайт Статиста.

Лидери на коренното население, активисти, изследователи и дори един прокурор казаха, че според тях политически решения на правителството на Болсонаро са допринесли за увеличаването на убийствата и престъпността. Откакто стана президент през 2019 г., десният популист насърчава експлоатирането за търговски цели на защитени земи на коренното население в Амазония и се стреми да понижи стандартите за защита на околната среда.

"Нашествениците, които присвояват земя,се чувстват по-силни при реторика, благосклонна към узаконяването на гаримпо (малки мини, функциониращи без разрешителни) в териториите на коренното население", заяви Иво Макуши - представител на народа макуши и адвокат, защитаващ коренното население. Според него това е довело до повече нашествия на територии на коренното население" и престъпления срещу околната среда. Освен това активисти за защита на Амазония получават смъртни заплахи от външни хора, копаещи в региона.

22% увеличаване на обезлесяването на бразилската част на Амазония

През 90-те години на миналия век Амазония беше сравнително безопасна в сравнение останалата част от Бразилия, въпреки че обезлесяването в региона още тогава бе на рекордно равнище. От 1999 г. нататък обаче убийствата в бразилските щати по поречието на Амазонка започнаха бързо да се увеличават, като от 2007 г. регионът неизменно е на първо място по този мрачен показател, според изследователския проект Амазонка 2030. При това проучването е установило, че убийствата са повече в тези части от Амазония, където има повече незаконна сеч, мини и изземвания на земи.

"Логиката е проста: на нелегалните пазари има недоразумения и спорове, които не се решават посредством държавни институции", коментира Родриго Соарис от Института за образование и изследвания (Insper). Той добави, че при Болсонаро се наблюдава определено ограничаване на мониторинга на Амазония, което е своеобразен "стимул за незаконна дейност".

Насилието срещу представители на коренното население и незаконните навлизания на негови земи приблизително са се удвоили през първите две години от управлението на Жаир Болсонаро спрямо предишния такъв период, сочат данни на Мисионерския съвет на коренните народи. Тази тревожна тенденция е подхранвана от различни фактори - от рекордно високите цени на редица суровини като златото до непрекъснато разрастващия се наркотрафик, казват експерти и изследователи.

Представители на коренните народи в Националната индианска фондация (FUNAI) - държавната институция в Бразилия, отговаряща за защитата им - разкритикува правителството за неговото отношение към тях. Те обвиниха властите, че на практика са превърнали FUNAI в институция, враждебна към туземните жители, които е призвана да защитава, като при Болсонаро компетентни експерти са били заменени с хора с по-малко опит в тази област.

Убитият Бруно Перейра е бил отстранен от FUNAI през 2019 г. - малко след като спрял работата на незаконни мини в резервата Яномами.

През 2020 г. пък двама високопоставени полицаи били уволнени, след като арестували хора, занимаващи се с незаконна сеч, в рамките на разследване срещу тогавашния министър на околната среда Рикардо Салес. Той подаде оставка през юни миналата година на фона на съдебно разследване дали не е възпрепятствал работата на полицията.

Изследователи и бразилски медии са документирали над 10 подобни случая.

Според прокурор Алисон Маругал правителството провежда големи правоприлагащи операции в резервата Яномами само когато бъде принудено със съдебни заповеди. "Държавата е направила ясен избор да не се бори с този вид престъпност", каза той.

Прокурорът спомена за спирала на насилието, което се самоподхранва. Той даде конкретен пример със свое посещение в Яномами през май, когато нелегални дървосекачи дали 50 пушки на една туземна общност. В отговор друго племе поискало 80 огнестрелни оръжия. "В този контекст всяка общност се въоръжава, за да се защитава", обобщи Маругал.

Бразилската полиция разширява обхвата на разследването на двойното убийство в Амазония, което привлече вниманието на света. Един друг случай отпреди повече от две години обаче остава неразрешен: Ари Уру-Еу-Уау-Уау, защитник на гората и активист на мониторингова група на коренното население, бил убит с удари в главата през април 2020 г.

 

 

 

 

 

 

Последвайте канала на

Валери Зайцев
3309 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2022.07.09 | 09:58

2
СПОРЕД АМЕРИКАНСКИ ВОЕННИ ЕКСПЕРТИ ЕДНА ОТ НАЙ-ДОБРЕ ВЪОРЪЖЕНАТА АРМИЯ В СВЕТА ПО НАТОВСКИ ОБРАЗЕЦ Е ТАЗИ НА ЛНР И ДНР, А ПО КОЛИЧЕСТВО ПРОТИВОТАНКОВИ ГРАНАТОМЕТИ (ДЖУВЕЛИНИ) Е НА ПЪРВО МЯСТО.

2022.07.08 | 14:45

1
чий са го търсили там!

Добави коментар

Водещи новини