Колумбия предприема нова стратегия за борба с наркотиците

  • 09 февруари 2022 15:37

  • 748
  • 0
Колумбия предприема нова стратегия за борба с наркотиците
© Getty Images

Колумбия започва нова стратегия за борба с трафика на наркотици, съсредоточена върху спиране на финансирането на престъпните групи, занимаващи се с наркотърговия.

Министърът на отбраната Диего Молано обяви миналата седмица новата стратегия на правителството, насочена към упражняване на контрол в киберпространството, за да се противодейства на трафикантите на кокаин, а също да бъдат блокирани техните финансови дейности.

Инициативата, наречена "Есмералда", беше представена в колумбийския град Картахена. Предвижда се тя да бъде подкрепена от 36 страни, в това число САЩ, които са основният съюзник на Колумбия в борбата с наркотиците.

Молано каза, че службите за борба с престъпността по света ще засилят своето присъствие в киберпространството, включително с агенти под прикритие, за да противодействат на нарастващото разпространение на наркотици по интернет.

"Надяваме се в идните години да разработим нови и новаторски тактики в борбата с тази глобална напаст, каквато са наркотиците", заяви министърът пред Третия международен конгрес за борба с наркотиците.

Заловиха подводница с 4 тона кокаин край Колумбия

Предвижда се също така да бъде използван изкуствен интелект за следене на продажбата и търговията с химически вещества, употребявани в производството на наркотици, за да се защити законната продажба, но да се предотврати използването им в наркотици.

Миналата година колумбийските власти са иззели рекордните 672 тона кокаин. Незаконни въоръжени групи, включително леви партизани и престъпни банди, водещи произхода си от десни паравоенни формирования, имат значително участие в производството и трафика на наркотици, отбелязва Ройтерс.

По данни на ООН през 2020 г. южноамериканската страна е намалила със седем процента площта, на която се отглежда кока. Производството на кокаин обаче е продължило да се увеличава, тъй като добивът на кока се е повишил.

Според Службата на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН) през 2020 г. производството на кокаинов хидрохлорид се е оценявало на 1228 тона - с осем процента повече в сравнение с 2019 г.

Колумбия е най-големият производител на кокаин в света, следвана от Перу и Боливия. САЩ, които са главният пазар за пласиране на колумбийския кокаин, заемат водещо място във финансирането на борбата с наркотиците.

Президентът на Колумбия Иван Дуке, който дойде на власт през 2018 г., превърна борбата с наркотрафика в приоритет и предприе план, целящ до 2023 г. да намали наполовина плантациите за отглеждане на кока, които през 2017 г. достигнаха рекордна площ от 171 000 хектара, посочва Франс прес.

Според ООН почти половината от плантациите за кока в Колумбия през 2020 г. са били в защитени зони - като национални паркове или резервати на коренното население. А много от тях са били открити в размирния район до границата с Венецуела, където действат въоръжени групировки и наркотрафиканти.

Последвайте канала на

Виолета Симеонова
748 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини