Чавистки паравоенни групи вилнеят по границата между Колумбия и Венецуела

  • 27 февруари 2019 14:57

  • 855
  • 1
Чавистки паравоенни групи вилнеят по границата между Колумбия и Венецуела
© Getty Images/Guliver (архив)

Под слънцето, което пече безмилостно, те се задушават, най-вече от страх. За да работят, да намерят нещо за ядене или да избягат от обхванатата от криза Венецуела, те преминават тайно в Колумбия по преки пътища, с риск да попаднат в ръцете на страховитите "колективос".

Роса Гутиерес върви бързо по изровената пътека, без да поглежда назад. "Трябва да се върна, понеже дъщеря ми остана във Венецуела", обяснява 38-годишната инженерка пред АФП, стресирана и задъхана.

Със съпруга си тя е преминала границата в четвъртък, за да помага за концерт, организиран на следващия ден в Кукута. Той е бил за набиране на средства за страната ѝ. Не е било взето предвид обаче затварянето от президента Николас Мадуро на граничните пунктове между венецуелския щат Тачира и колумбийския департамент Нотре де Сантандер.

От другата страна на реката, намаляла до струйка вода през този горещ сезон, двегодишната ѝ дъщеря я очаква в дома на роднини. 

По пътищата обаче вилнеят "колективос". Тези защитници на чависткия режим действат като шпиц команди по време на демонстрациите на противници на правителството на Николас Мадуро. С качулки и револвери в ръка, те вилнеят днес и от венецуелската страна на границата с Колумбия.

Тук "не е безопасно", казва Роса, докато съпругът ѝ я приканва да ускори крачка. Преди да навлезе в гъсталака, тя изразява съжаление заради "много тъжната" ситуация, от която страда нейната страна и която ги да се движат като бегълци.

Преминаване със свито сърце

"Колективос" помогнаха в събота да не се допусне влизането във Венецуела на хуманитарната помощ, изпратена по искане на опозиционера Хуан Гуайдо, когото петдесетина държави признаха за временен президент на страната.

Зад силите на реда, които репресираха демонстрантите, настояващи за отваряне на границата, те хвърляха камъни и сълзотворни гранати. Някои бяха забелязани да стрелят към колумбийската страна. Хуан Гуайдо нареди изтегляне на своите поддръжници и камионите, натоварени с храни и медикаменти, изпратени главно от САЩ.

При насилието бяха ранени стотици хора и след това Богота разпореди временно затваряне на четири гранични контролно-пропускателни пункта в Норте де Сантандер, за да се направи оценка на щетите.

Сега в Кукута треперят от "колективос", защото се говори, че да попаднеш в ръцете им е равносилно на смъртна присъда. 

"Много съм нервна, защото не познавам хората от тук, но ако не премина. . . ще остана без работа", казва със съжаление треперещата Алис Рейес - венецуелка, която преподава в Кукута.

"Далече ли е?", пита тази майка на три деца, която никога не е преминавала границата нелегално. Късно е и остават 40 минути пеша, но накрая тя е в безопасна зона.

Без никакъв контрол

За "колективос" се знае извън Венецуела. Ръководителката на дипломацията на Европейския съюз Федерика Могерини осъди в неделя използването от чависткото правителство на "въоръжени групи" за сплашване на цивилните.

През последните дни те станаха синоним на терор. Вървят слухове, че военни и полицаи са искали да дезертират или да преминат в Колумбия, но са били заловени от "колективос".

Много венецуелци, преминали границата, отказват лицата им да бъдат снимани с фотоапарат или камера, от страх от отмъщение срещу техните семейства, останали в страната.

"Те са въоръжени и извън всякакъв контрол", заяви пред АФП колумбийски полицейски източник.

На територията на община Кукута полицията е преброила тридесетина тайни пункта за преминаване или "трочас". Поради тази пропускливост е трудно да се контролира границата, където действат също наркотрафиканти и контрабандисти.

Препъвайки се в камъните, Маргарита Руеда върви бавно. Тя е на 71 години и за пръв път преминава нелегално. Нуждата от лекарство, което оскъдицата е направила от три години дефицитно във Венецуела, обаче не ѝ оставя избор. "Трябва да преодолея страха".

Подобно на нея, 24-годишният Хосе Гуера казва, че не е виждал нищо обезпокоително по пътя. Мълчанието обаче е част от кодекса на терора.

С шестте жени, които го съпровождат, между които майка му и баба му, този млад мъж, който се занимава с правене на татуировки, се присъедини в неделя към 1,1-те милиона венецуелци, имигрирали в Колумбия, отбелязва БТА.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
855 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
asd

2019.02.27 | 15:45

1

кой е виновен за хуманитарната криза - фащ с тяхната икономическа война, която наричат "санкции", "ембарго" и т.н. първо докарват една държава до просешка тояга после отиват да я спасяват, накрая я колонизират. искат да гепят петрола, златото и други ресурси, и няма да се спрат пред нищо. оставиха сирия, сега почнаха венецуела. след нея следващата жертва

Добави коментар

Водещи новини