Ватиканът поднови оспорвано споразумение с Китай

  • 22 октомври 2022 21:59

  • 1694
  • 2
Ватиканът поднови оспорвано споразумение с Китай
© gettyimages (архив)
Слушай новината Слушай новината

Ватиканът съобщи днес за подновяване на тайното и оспорвано споразумение с Китай за назначаване на римокатолически епископи в азиатската страна, съобщи БТА, позовавайки се на Ройтерс.

Това е вторият път, когато споразумението, което все още е временно, е удължено с още две години, откакто беше сключено през 2018 г. Последното удължаване не изненада никого, след като Папа ФранцискПапа Франциск Франциск (на латински: Franciscus PP.), до избирането си Хорхе Марио Берголио – римски папа от 13 март го предвиди в ексклузивно интервю за Ройтерс на 2 юли. Споразумението беше опит да се облекчи дългогодишното разделение в континентален Китай между нелегалното паство, лоялно на папата, и подкрепяната от държавата официална църква. За първи път от 50-те години на миналия век и двете страни признаха папата за върховен лидер на католическата църква.

Критиците, сред които 90-годишният кардинал Джоузеф Цзън, бивш архиепископ на Хонконг, осъдиха това като предателство на принципите поради целесъобразност, което ще е от полза за комунистическите власти. В момента Цзън е подсъдим за използването на благотворителен фонд за продемократичните протестиращи, а критиците обвиняват Ватикана, че не е направил достатъчно, за да го защити публично. Дзен пледира невинен.

Сделката между Ватикана и Китай се съсредоточава върху сътрудничеството в областта на назначаването на епископи, като на папата се дава последната и решаваща дума. От сключването на споразумението досега са назначени само шестима нови епископи, което според противниците му доказва, че то не води до желаните резултати. Те посочват и нарастващите ограничения върху религиозните свободи в Китай за християните и другите малцинства.

Ватиканът разкри за първи път с колко имота разполага

В интервюто за Ройтерс през юли папата призна, че сделката "върви бавно", но че е необходимо църквата да гледа в дългосрочен план на ситуацията в Китай и че несъвършеният диалог е по-добър от липсата на какъвто и да било контакт. Франциск сравни противниците на сделката с тези, които критикуваха папите Йоан XXII и Павел VI през 60-те и 70-те години на миналия век за т.нар. политика на малките стъпки, при която Ватиканът сключваше понякога неудобни сделки с източноевропейските комунистически държави, за да поддържа църквата жива по време на Студената война и за да бъдат ограничени преследванията там.

Официалните ватикански медии пуснаха интервюта с двама кардинали в защита на сделката. Държавният секретар кардинал Пиетро Паролин, който е основната движеща сила на споразумението,  заяви, че макар постиженията от 2018 г. насам "може да изглеждат малки", в контекста на една конфликтна история те са "важни стъпки към постепенното излекуване на раните, нанесени" на църквата в Китай.

Кардинал Луис Антонио Тагле, филипинец, чиято майка е от китайски произход, заяви, че предизвикателството е да се убедят властите, че "принадлежността към Църквата не представлява пречка да бъдеш добър китайски гражданин".

Ватиканът настоява, че сделката е ограничена до църковната структура в Китай и сама по себе си не е предвестник за установяването на пълни дипломатически отношения с Пекин, което би наложило Светият престол да прекъсне връзките си с Тайван. Ватиканът е последната държава в Европа, която признава Тайван, който Пекин разглежда като отцепила се провинция, която трябва да бъде върната към континентален Китай, ако е необходимо, със сила.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
1694 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2022.10.23 | 01:08

2
Няма как да стане това. Ватикана е слугата на дявола и античовешка религия.
PaulaFox

2022.10.23 | 00:06

1
❤️Здравейте) Казвам се Паула, на 24 години съм) Бъдещ секс модел 18+) Обичам голите снимки) Моля, оценете снимките ми на ➤ Ja.cat/id398062

Добави коментар

Водещи новини