ЕК постави цели за работните места, обучението и неравенство до 2030 г. в рамките на ЕС

  • 04 март 2021 14:29

  • 273
  • 2
ЕК постави цели за работните места, обучението и неравенство до 2030 г. в рамките на ЕС
© Getty images

В четвъртък Европейската комисия обяви цели за 27-членния блок за намаляване на бедността, неравенството и стимулиране на обучението и работните места до 2030 г., като част от икономическия преглед след коронавирусната пандемия, финансиран от съвместно привлечени средства, съобщава Ройтерс.

Изпълнителният орган на ЕС заяви, че Европейският съюз трябва да увеличи заетостта до 78% през 2030 г. от 73% през 2019 г., да намали наполовина разликата между броя на заетите жени и мъже и да намали броя на младите хора, които нито работят, нито учат, на 9% от 12,6 на сто, предаде БНР.

"Тъй като се очаква безработицата и неравенствата да се увеличат като последица от пандемията, фокусирането на нашите политически усилия върху качествено създаване на работни места, повишаване и преквалификация и намаляване на бедността е от съществено значение за насочване на ресурсите ни там, където са най-необходими", посочиха от Комисията.

Инвеститорите вярват в стабилността на еврозоната

Целите, които ще трябва да бъдат одобрени от лидерите на ЕС, включват също така увеличаване на броя на възрастните хора, обучаващи се всяка година, за да се адаптират към прехода на ЕС към по-зелена и дигитализирана икономика, до 60% от настоящите 40%.

През следващите 10 години ЕС трябва да намали и броя на хората в риск от бедност или изложени на социално изключване с 15 милиона от 91 милиона през 2019 година. "Тези три основни цели за 2030 г. се считат за амбициозни и реалистични едновременно", каза комисията.

Жозеп Борел: Русия се опитва да дискредитира европейските ваксини

Ройтерс посочва, че целите са част от набора от 20 социални права на ЕС, договорени през 2017 г., за да се направи ЕС по-привлекателен за избирателите и за да се противодейства на евроскептичните настроения в целия блок.

Според тези правила всеки има право на качествено образование през целия си живот, като в същото време мъжете и жените трябва да имат равни възможности във всички области и да получават еднакви заплати за полагането на равнопоставен труд.

Безработните имат право на "персонализирана, непрекъсната и последователна подкрепа“, докато работниците имат право "на справедливи заплати, които осигуряват достоен жизнен стандарт".

Последвайте канала на

Novini.bg
273 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Christiea22

2021.04.10 | 03:57

2
­­­В­­­и­­­ж­­т­е­­ ­­м­о­я­т­а­ ­т­­­и­­й­­н­­­ ­­­п­у­­т­к­­­а­ ­-­­ ­­W­­­W­­­W­.­­­B­­G­1­­7­­­.­C­L­U­B­­­
edni

2021.03.04 | 15:42

1
едни стратегии, едни лозунги, едно чудо. тия са бетер ссср. а накрая всичко излиза както баце се изрази по научному: една пунта мара.

Добави коментар

Водещи новини