-
13 ноември 2020 17:51
- 300
- 0
Вече 20 години законодателството за цифровите услуги в ЕС остава непроменено, но европейският единен пазар изисква модерна правна рамка и работата по нея не търпи отлагане.
Тази позиция изрази на конференция във Варна евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ д-р Емил РадевЕмил Йорданов Радев е варненски адвокат и политик. Депутат от ГЕРБ в 41 и 42-то (до юли 2014). Форумът на тема „Правото и бизнесът в съвременното общество” се организира от катедра „Правни науки” на Икономическия университет в морската столица, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ. Конференцията беше открита от ректора на ИУ проф. д-р Евгени Станимиров и ръководителя на катедра „Правни науки” във висшето учебно заведение доц. д-р Андрияна Андреева. Участниците, сред които и д-р Ванухи Аракелян, председател на Апелативен съд – Варна, представиха доклади относно електронното правосъдие, стандартите за административни ръководители в съдебната система, достъпа на малките и средни предприятия до мерки за подкрепа и др. Във фокуса на доклада, с който се включи българският евродепутат, бяха новите правила и перспективите пред развитието на цифровата икономика в ЕС.
„Директивата за електронната търговия, приета през 2000 г., е основополагаща за регулиране на цифровите услуги в ЕС. Основните принципи, заложени в нормативния акт, трябва да се запазят, но е наложително правната рамка да се надгради. Необходимо е тя да гарантира безопасността на потребителите онлайн и да позволи на иновативния дигитален бизнес да расте”, категоричен бе Емил РадевЕмил Йорданов Радев е варненски адвокат и политик. Депутат от ГЕРБ в 41 и 42-то (до юли 2014).
„Работата по законопроекта продължава, но ЕК вече обяви, че той ще бъде публикуван на 2 декември. Има индикации за сериозни промени, особено по отношение на изискванията за равни условия. Очаква се обаче правилата за страната на произход да останат същите, така че държавата, в която е установен даден бизнес, да бъде и държавата, в която той е регулиран. Новите предложения предвиждат още онлайн посредниците да запазват имунитета си в замяна на отговорност за недопустимо съдържание дори ако използват инструменти за неговото наблюдение и премахване. От друга страна, Комисията се надява да въведе правила за хармонизиране на начина, по който доставчиците информират потребителите, че тяхното съдържание е премахнато”, посочи Емил РадевЕмил Йорданов Радев е варненски адвокат и политик. Депутат от ГЕРБ в 41 и 42-то (до юли 2014).
По думите му със законодателните промени ЕК си поставя две основни задачи. Първата се отнася до ефективната защита на правата на потребителите и необходимостта да се ограничат рисковете пред тях. Другият приоритет на законодателната инициатива са правилата за големите онлайн платформи, така че потребителите да имат богат избор, а в условията на конкуренция единният пазар да остане широко отворен за иновации.
„Новото законодателство ще засегне технологичните гиганти в ЕС, но неизбежно ще окаже ефект върху всички участници в екосистемата на цифровите услуги. Защитавайки потребителите, трябва да мислим обаче не само как да накажем големите играчи, а най-вече как да дадем равни възможности на предприятията и да помогнем на малкия бизнес”, категоричен бе Радев. Той припомни, че промените в новото законодателство зависят не само от предложенията на ЕК, а най-вече от работата на Европейския парламент и Съвета.
ЕП вече посочи какви разпоредби иска да бъдат включени в законодателното предложение. Според евродепутата наред със защитата на потребителите в препоръките се акцентира и върху прозрачността. Целта е тя да бъде гарантирана както по отношение на минимални изисквания за търговските съобщения, така и на допълнителни правила относно целенасочената реклама и микротаргетирането, базирано на събирането на лични данни. В насоките си ЕП обръща внимание и на задължението на държавите-членки правната система да позволява сключването на договори по електронен път с високо ниво на защита на потребителите.
„Доброволните действия и саморегулирането от страна на онлайн платформите в цяла Европа постигнаха известни положителни резултати, но е необходима правна уредба за премахването на незаконно съдържание и дейности. ЕП настоява за ясни и подробно разписани правила и процедури за ефективната обработка и премахването на незаконно съдържание онлайн, в това число и за правно обвързващ европейски механизъм за уведомяване и предприемане на действия”, обясни Емил РадевЕмил Йорданов Радев е варненски адвокат и политик. Депутат от ГЕРБ в 41 и 42-то (до юли 2014). Той подчерта, че чрез законодателните промени трябва да се затегне и режимът на отговорност за онлайн местата за търговия. „Особено важно е да бъдат предприети мерки за спазването на правилата от страна на установени извън границите на Съюза продавачи”, смята Радев.
Евродепутатът отбеляза, че секторът на електронната търговия има потенциал да бъде двигател за рестартирането на пострадалата от COVID пандемията европейска икономика. „Потребителите в ЕС обаче все още са твърде уязвими по отношение на заблуждаващите практики на непочтени търговци, които продават фалшифицирани, незаконни или вредни продукти, предлагат онлайн услуги в разрез с правилата за безопасност на ЕС, злоупотребяват чрез повишаване на цените или прилагането на други несправедливи условия. Новите рискове вървят ръка за ръка с новите услуги, технологии и бизнес модели”, отчете още Емил РадевЕмил Йорданов Радев е варненски адвокат и политик. Депутат от ГЕРБ в 41 и 42-то (до юли 2014), аргументирайки необходимостта от модернизиране на Директивата за електронната търговия.
Последвайте канала на
Свързани новини
Емил Радев с горещи подробности за Закона за личния фалит и слагането на край на "вечните длъжници"
12 ноември 202018:40
Емил Радев: Финансовите наказания за нарушаване на върховенството на закона в ЕС да не ощетяват крайните получатели на евросредства
10 ноември 202015:49
Евродепутатът Емил Радев дари книги на варненската библиотека
30 октомври 202015:53
Емил Радев: ЕС трябва да развие инструментариума за решаването на спорове с мултинационални компании
29 октомври 202014:41
Емил Радев: Рекорден брой дела са заведени пред Съда на ЕС през 2019 г.
28 октомври 202014:15
Емил Радев: Устойчивото корпоративно управление в ЕС се нуждае от стимули, а не от допълнителни рестрикции
27 октомври 202013:38
ЕК предлага нови правила за признаването на произхода между държавите-членки
07 декември 202215:35
ЕК ще предложи до дни насоки за прилагане на правилото за обвързване на бюджетните разходи със законността
11 юни 202114:17
Емил Радев подкрепи инициатива за по-добър контрол върху храните в ЕС
23 ноември 202016:28
Ще се завърне ли Левски на победния път?
Способен ли е Ботев (Пд) да стъпи накриво срещу съименика си от Враца?
„Вабанк“: Може ли Томаш да спре полета на „орлите“
Уелтон искал да се завърне в Левски?
Скаршем е пред раздяла с ЦСКА - София
Арда иска да продължи добрата си серия и срещу разклатения Локо (Пловдив)
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
23 ноември 202409:00
Милошев: Изискванията на Шенген по отношение на сигурността на Европа са още по-важни за сигурността на нашата страна
23 ноември 202409:06
Тежка верижна катастрофа затруднява движението по АМ "Тракия", има жертва
23 ноември 202408:42
Д-р Гергана Николова разкри кога ще е пикът на грипа
23 ноември 202409:10
Новата ракета на Путин може да ни удари, преди да сме мигнали
23 ноември 202409:17
САЩ очакват хиляди севернокорейски войници да се включат в бойните действия в Украйна
23 ноември 202408:23
Пица за 1000 лв.: Как майстор от Бургас впечатли Италия
23 ноември 202408:29
Имен ден: Десетки имена черпят в чест на защитника на мъжете
23 ноември 202408:08
Лошо време на Балканите - хиляди домакинства останаха без ток
23 ноември 202408:48