Външните министри от ЕС обсъдиха ситуацията в Афганистан, Судан и Иран

  • 11 ноември 2019 16:42

  • 234
  • 0
Външните министри от ЕС обсъдиха ситуацията в Афганистан, Судан и Иран
© МВнР

Първите дипломати на ЕС поздравиха гражданите на Афганистан за участието им в проведените на 28 септември президентски избори въпреки сложната ситуация със сигурността в страната, като изразиха очакване за скорошно обявяване на изборните резултати и тяхното признаване от всички участници. Съветът обсъди перспективите за постигане на мир чрез приобщаващ и воден от афганистанците мирен процес като ключово условие за постигане на трайно решение на конфликта. Потвърдена бе готовността на ЕС да оказва подкрепа за възстановяването на Афганистан и постигането на напредък в процеса на помирение. Откроена беше важността на тясното взаимодействие на ЕС със САЩ, както и с останалите международни и регионални фактори, които могат да допринесат за трайното стабилизиране на Афганистан.

Най-много афганистанци търсят закрила в България

Съветът „Външни работи“ изрази силно безпокойство от предизвикателствата пред сигурността в региона на Залива. Министрите подчертаха важността от предприемане на стъпки за деескалация на напрежението, като подчертаха, че всяко непремерено действие може да доведе до опасни последици не само за държавите от Залива, но и за Европа и света. Откроено бе ключовото значение на запазването на Съвместния всеобхватен план за действие по иранската ядрена програма, като отправиха настойчив призив към Техеран да преразгледа решенията си за преустановяване на прилагането на някои договорености и да се върне към пълното изпълнение на ангажиментите си.

Министрите обсъдиха и продължаващата криза в Сирия и отчетоха учредяването на Конституционния комитет на Сирия като важна първа стъпка от политическия процес в изпълнение на Резолюция 2254 (2015) на Съвета за сигурност на ООН.

В рамките на заседанието беше проведен работен обяд с министър-председателя на Судан Абдалла Хамдук, който представи приоритетите на преходното правителство на страната за постигане на траен мир, стабилизиране на икономиката, осъществяване на реформи и изграждане на правова държава. Министрите потвърдиха подкрепата си за приобщаващ процес на демократичен преход в Судан с водеща роля на гражданското правителство. Вицепремиерът Екатерина ЗахариеваЕкатерина Захариева Екатерина Захариева е заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на заяви, че България ще подкрепя реформите в страната и демократичния преход, както и овластяването на жените, пример за което е поемането на четири ключови поста в новото правителство от дами - те оглавяват министерствата на финансите, на външните работи, на висшето образование и на труда. Захариева припомни, че се е срещнала с новия външен министър на Судан г-жа Асма Абдала и е предложила Дипломическият институт в МВнР на България да обучава млади жени дипломати от Судан.

Последвайте канала на

Борислава Бибиновска
234 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини