Гърция въвежда солени глоби за пушенето на обществени места

2
© Pixabay

,,Ако гласоподавателите ни се доверят, след изборите пушенето на обществени места ще остане в историята. И ще започнем от парламента. Омръзна ми да срещам колеги, журналисти, които нарушават забраните и си пушат напук на закона'', каза гръцкият премиер Кирякос Мицотакис.

,,Не е сега моментът за тези мерки. Пагубно е за бизнеса с туристи. Няма никакъв контрол няма. Хората си пушат свободно. Според мен българите, които май са мнозинство тук, пушат повече'', обясни той пред камерата на Нова телевизия.

В разгара на почивките в Гърция - неприятна изненада за туристите пушачи. Южната ни съседка затяга контрола върху цигарения дим с жестоки глоби за пушачите. Здравното министерство разпрати специални инструкции на местните власти да започнат стриктно прилагане на съществуващото законодателство срещу дима на обществени места.

Забраната за пушене е особено строга за шофьорите на таксита и автобуси от обществения транспорт. Ако в колата запалиш цигара, глобата е 1500 евро. Ако пък има малко дете, санкцията е двойна.

И забраните, и глобите са факт отдавна, но досега властите са си затваряли очите. Още преди да спечели вота обаче настоящият премиер се закани да промени това.

Контролът за превозните средства е в ръцете на полицията. Контролните органи имат право да установят нарушението и да наложат глоба.

Последните проучвания сочат, че 27% от гърците са пушачи. Повечето не са оптимисти за ефекта от строгите правила.

Христос работи в сферата на обслужването. Според него жестоките глоби ще навредят на туризма.

Последвайте канала на

Novini.bg
2

Водещи новини