Гърция отваря нова страница след приключването на своята програма за подкрепа на стабилността

  • 20 август 2018 13:30

  • 1375
  • 1
Гърция отваря нова страница след приключването на своята програма за подкрепа на стабилността
© Pixabay

Гърция приключи успешно тригодишна програма за подкрепа на стабилността по линия на Европеиския механизъм за стабилност (ЕМС), като по този начин подсигури централните си позиции в еврозоната и в Европеиския съюз, съобщиха от пресцентъра на Представителството на ЕК в България.

Успешното приключване на програмата е свидетелство за усилията на гръцкия народ, ангажимента на страната за осъществяване на реформи и солидарността на европеиските и партньори.

Председателят на Европеиската комисия Жан-Клод ЮнкерЖан-Клод ЮнкерЖан-Клод Юнкер е люксембургски политик. Жан-Клод Юнкер е роден на 9 декември 1954 година в градчето заяви: „Приключването на програмата за подкрепа на стабилността бележи важен момент за Гърция и Европа. Европеиските партньори на Гърция показаха своята солидарност, а гръцкият народ прояви типична смелост и решимост в отговор на всяко предизвикателство. Винаги съм се борил за това Гърция да запази централната си позиция в Европа. Предвид факта, че гърците започват нов етап от своята прочута история, в мое лице те винаги ще имат съюзник, приятел и партньор.“

Пиер Московиси, комисар по икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз, заяви: „ Приключването на програмата за подкрепа на стабилността е добра новина както за Гърция, така и за еврозоната. За Гърция и неиния народ това бележи началото на нов етап след осем особено тежки години. За еврозоната това слага символичен краи на екзистенциална криза. Широкообхватните реформи, които осъществи Гърция, поставиха основите за устоичиво възстановяване: това трябва да се развива и поддържа, за да може гръцкият народ да се възползва от положените усилия и направените жертви. Европа ще продължи да подкрепя Гърция.“

По програмата за подкрепа на стабилността Гърция е получила заеми на обща стоиност 61,9 милиарда евро въз основа на изпълнението на всеобхватен и безпрецедентен пакет от реформи. По тази програма беше предприет координиран подход за справяне с дългогодишните и дълбоко вкоренени структурни проблеми, които допринесоха за икономическата криза в Гърция.

Гърция предприе мерки, за да гарантира своята фискална устоичивост, като през 2017 г. трансформира салдото на консолидирания държавен бюджет от значителен дефицит в излишък, за които се предвижда да се задържи. С течение на времето тези мерки за осъществяване на реформи и усилия за консолидация ще имат кумулативен ефект и следователно ще продължат да оказват положително въздеиствие върху фискалната устоичивост доста след приключването на програмата.

В резултат на успешни операции по рекапитализация, промяна на банковото управление и деиствия за въвеждане на стратегия за намаляване на необслужваните заеми в момента финансовият сектор е в много по-стабилна позиция, която трябва да се задържи.

Ефективността и ефикасността на публичната администрация бяха подобрени, включително чрез въвеждането на нови правила за назначаване, оценка и мобилност на служителите в публичния сектор; създаването на Независимия орган за публични приходи и мерките за подобряване на ефективността на съдебната система.

И накрая, бяха въведени съществени структурни мерки за подобряване на стопанската среда и конкурентоспособността на Гърция, които да превърнат страната в привлекателна дестинация за инвестиране и да осигурят възможност на вече съществуващите предприятия да разширяват деиността си, да въвеждат иновации и да създават работни места; бяха предприети и мерки за създаване на устоичиви и универсални пенсионни, здравни и социалноосигурителни системи, включително схема за гарантиран минимален доход.

Взети заедно, тези водещи до трансформации реформи положиха основите за устоичиво възстановяване, като въведоха основните условия, необходими за устоичив растеж, създаване на работни места и стабилни публични финанси през следващите години.

Подобряващите се икономически показатели потвърждават, че макар и да предстои още работа, благодарение на предприетите мерки вече са налице осезаеми ползи от възстановяването на реда

в публичните финанси, намаляването на безработицата и осигуряването на възможност за възвръщане на растежа. Икономическият растеж се покачи от -5,5 % през 2010 г. на 1,4 % през 2017 г. и се очаква да се задържи около 2 % през 2018 г. и 2019 г. Фискалният баланс премина от масивен дефицит от 15,1 % през 2009 г. към излишък от 0,8 % през 2017 г. (което представлява първичен излишък от 4,2 % според условията на програмата). Въпреки че безработицата остава на неприемливо високо равнище, според данните, които Гръцката статистическа служба наскоро оповести, през маи 2018 г. е отбелязан спад на безработицата до 19,5 %, с което е достигнато ниво под 20 % за първи път от септември 2011 г. насам.

Приключването на програмата бележи края на един етап за Гърция и обръщането на нова страница за страната. Ще трябва да се запази фокусът върху цялостното справяне със социалните и икономическите последици, наследени от годините на криза. За тази цел ще е необходимо гръцките органи да останат ангажирани с реформите и да осигурят тяхното траино прилагане съгласно ангажиментите, които тези органи са поели на заседанието на Еврогрупата от 22 юни 2018 г. Това е от решаващо значение за подсигуряването на доверието на пазарите и за засилването на икономическото възстановяване на Гърция, особено в периода непосредствено след приключването на програмата.

Гърция ще бъде включена изцяло в европеиския семестър за координация на икономическите и социалните политики, за да може да се гарантира, че държавата и неините граждани ще могат да се възползват пълноценно от полаганите през последните години усилия. В периода след приключването на програмата приключването, осъществяването и непрекъснатото прилагане на реформите, договорени по програмата, ще бъдат наблюдавани и чрез рамка за засилено наблюдение.

Службата за подкрепа на структурните реформи към Комисията ще продължи да подпомага гръцките органи при разработването и прилагането на реформи, стимулиращи растежа, по искане от тяхна страна.

Гърция получава финансова помощ от европеиските си партньори от 2010 г. насам. Гръцките органи поискаха нова програма за подкрепа на стабилността по ЕМС на 8 юли 2015 г. Европеиската комисия подписа от името на ЕМС меморандум за разбирателство за тригодишна програма за подкрепа на стабилността на 20 август 2015 г.

На 23 юни 2018 г. Еврогрупата потвърди, че всички предварителни деиствия в рамките на четвъртия и последен преглед на програмата за подкрепа на стабилността са приключени. Освен това Еврогрупата постигна съгласие по солиден пакет от мерки по дълга, които допълват вече въведените краткосрочни мерки, за да се гарантира устоичивостта на дълга на Гърция в по- дългосрочен план. На 6 август 2018 г. по ЕМС беше одобрено отпускането на последен транш от финансовата помощ в размер на 15 милиарда евро.

От 2010 г. насам Гърция е получила заеми в размер на общо 288,7 милиарда евро, като 256,6 милиарда евро от тях са от неините европеиски партньори, а 32,1 милиарда евро — от Международния валутен фонд (МВФ).

Успоредно с програмата за подкрепа на стабилността, през юли 2015 г. Комисията стартира плана за „Ново начало за работни места и растеж в Гърция“, за да подпомогне Гърция да използва максимално средствата от ЕС, за да стабилизира своята икономика и да стимулира работните места, растежа и инвестициите. Благодарение на изключителните мерки, приети по линия на плана, Гърция вече е една от държавите, които усвояват наи-добре средствата от ЕС. За периода 2014—2020 г. Гърция вече е получила почти 16 милиарда евро от голям резерв от средства на ЕС. Тези средства се равняват на над 9 % от годишния брутен вътрешен продукт на Гърция за 2017 г.

Спрямо БВП Гърция е също така основният бенефициер по Европеиския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), които е част от плана „Юнкер“. Очаква се ЕФСИ да мобилизира инвестиции, които надхвърлят съществено 10 милиарда евро, и да подкрепи над 20 000 малки и средни предприятия в Гърция.

 

Последвайте канала на

Филип Епитропов
1375 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
сд

2018.08.20 | 22:38

1
лелеее, по времето на злия соц нямаше такива лозунки и такива велики и помпозни слова незначещи абсолютно нищо. равносметката е, че гърците са сгънали още 62милиарда евро и купона продължава. а за пред балъците ще отчетем велики реформи.

Добави коментар

Водещи новини