Примирието в Газа измества фокуса към регионалната роля на Египет

  • 31 май 2021 14:02

  • 229
  • 3
Примирието в Газа измества фокуса към регионалната роля на Египет
© Getty images (архив)

С дейността си за посредничество и осигуряване на примирие в ивицата Газа този месец Египет попадна в центъра на дипломатическото внимание, като накара Вашингтон да възобнови контактите на най-високо ниво и засенчи ходовете на някои арабски държави за нормализиране на връзките с Израел, коментира Ройтерс.

Тези усилия спечелиха признание на Египет в момент, когато той се бореше да постигне разбирателство с правителството на американския президент Джо Байдън на фона на разногласия по правата на човека и да отбележи напредък към главната си външнополитическа цел - сделка за регулиране на етиопски язовир, който Египет смята за голяма заплаха за своето снабдяване с вода от Нил.

Макар че Кайро е посредничил при предишни изблици на насилие между Израел и палестинците чрез връзките си с двете страни, анализатори и дипломати казват, че неговите усилия са били по-забележими, отколкото през последните години.

След като влезе в сила прекратяването на огъня между Израел и въоръжената ислямистка групировка Хамас, която контролира Газа, египетски делегации по сигурността започнаха да сноват между Тел Авив и палестинските територии.

Египет покани израелците и палестинците на нови преговори

Тази седмица се очаква палестински представители, включително лидерът на Хамас Исмаил Хания, да започнат посещения в Кайро, за да укрепят още повече примирието, казаха египетски източници по сигурността.

"Египет и президентът Абдел Фатах ас Сиси полагат по-активни усилия. Това беше очевидно през 11-те дни война", заяви за Ройтерс служител на Хамас.

Въпреки че Хамас произхожда от организацията "Мюсюлмански братя", която е забранена и подложена на сурови мерки в Египет, Кайро има добре установени разузнавателни връзки с групировката.

Поради важността, която Египет придава на сигурността по границата между своя Синайски полуостров и Газа, той е "свръх прагматичен" към отношенията си с палестинската фракция, каза дипломат.

АВРААМОВИТЕ СПОРАЗУМЕНИЯ

Други арабски държави играят по-ограничена роля. Сред тях са Йордания, която като Египет има подписан преди десетилетия мирен договор с Израел и обща граница с палестинските територии, и Катар, който предоставя финансова подкрепа на Газа.

Сред тях са и Обединените арабски емирства (ОАЕ), които призоваха за успокояване на напрежението и бяха най-влиятелната от четирите арабски държави, обявили миналата година, че нормализират отношенията си с Израел съгласно Авраамовите споразумения, насърчени от правителството на бившия американски президент Доналд Тръмп.

Споразуменията предизвикаха спекулации, че регионалното влияние на Египет може да бъде отслабено, но анализатори казват, че насилието този месец е поставило подписалите ги страни, сред които Бахрейн, Судан и Мароко, в деликатно положение, след като съчувствието към палестинците сред арабите значително е нараснало.

"Разразилият се напоследък открит конфликт в Ерусалим и Газа подчертава колко малък контрол имат подписалите споразуменията страни от Залива върху поведението на Израел", написа Кристин Смит Диуан от Института за арабските държави от Залива във Вашингтон.

Външното министерство на ОАЕ отказа да коментира дали служители на емирствата са били в контакт с Израел, за да се опитат да успокоят насилието напоследък.

Посланикът на Израел в ОАЕ се опасява от нова "Кристална нощ"

Посланикът на ОАЕ във Вашингтон Юсеф ал Отайба каза миналия месец, че е възможно "едновременно да се върши работа с Израел и да се водят тежки преговори по палестинския въпрос".

Попитан дали Израел смята ОАЕ за партньор в намаляването на напрежението с палестинците, израелският посланик в ОАЕ Ейтан Наех заяви пред репортери в сряда, че е твърде рано да се каже, като добави, че ОАЕ може да насърчат умереност в региона.

"УПРАВЛЕНИЕ НА КОНФЛИКТА"

За Египет и Сиси, който се радваше на добри отношения с Тръмп, едно от нещата, постигнати чрез усилията за прекратяването на огъня, е внезапното подновяване на контактите с Белия дом.

След неловкото мълчание, продължило откакто Байдън встъпи в длъжност през януари, американският лидер разговаря два пъти със Сиси за пет дни.

Но подновяването на контактите между САЩ и Египет по повод израелско-палестинския конфликт ще бъде ограничено от сегашната липса на изгледи за мирен процес, казват анализатори.

"Това е по-скоро управление на конфликта, отколкото решаване на конфликта", каза бившият египетски външен министър Набил Фахми. В миналото "ние сме били ангажирани с въпросите на мирния процес, както и с въпросите на сигурността в Газа, когато е избухвало насилие. В момента няма сериозни въпроси на мирния процес", допълни той

Египет, който получава около 1,3 милиард долара годишна военна помощ от САЩ, също така е подложен на остри критики от американските демократи заради своите действия в областта на човешките права. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън каза след посещение в Кайро миналата седмица, че правата на човека продължават да присъстват "много силно в дневния ред".

Но Египет се е научил да изчаква, докато преминат сътресенията в отношенията му с Вашингтон, а след като доказа способностите си във връзка с Газа, това му даде определена възможност за отдих по въпроса с правата, каза сътрудникът към Института за Близкия изток Хафза Халауа.

"Египет е станал търпелив външнополитически играч, а това всъщност произтича от дълбокото институционално убеждение, че Египет е твърде голям, за да се провали" - разбиране, което според Египет се споделя от САЩ, каза тя.

Последвайте канала на

229 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Heatherfpywa

2021.06.01 | 01:19

3
М­л­­­а­­д­­­а­­ ­­­м­­­о­­­к­­­р­­­а­­­ ­у­­­ч­е­­н­­­и­ч­к­а­­ ­ч­у­­­к­­а­­ ­ ­­­W­­ ­­W­­ ­­­W­­ ­­.­­ ­­B­ ­­G­­ ­­1­­ ­­7­ ­­.­ ­C­­­ ­L­ ­U­­ ­­­B
Terriavfna

2021.05.31 | 23:49

2
М­л­­­а­­д­­­а­­ ­­м­о­к­р­а­­ ­­у­­­ч­­е­­н­­­и­ч­­­к­­­а­­ ­­­ч­­у­­­к­­а­ ­­­ ­­­W­­ ­W­­ ­­­W­­ ­.­ ­­B­­ ­­­G­­ ­1­ ­­­7­ ­­­.­ ­C­­ ­­L­ ­U­ ­­B
Hollierfxga

2021.05.31 | 18:53

1
М­л­­­а­­д­­а­ ­­­м­о­­­к­­­р­­а­­ ­­­у­­­ч­­е­­н­и­­ч­­­к­­­а­­ ­ч­­у­­к­а­­ ­­ ­W­ ­­­W­ ­­­W­ ­­­.­ ­B­­­ ­G­ ­­­1­ ­­7­ ­­.­­­ ­C­­­ ­­L­ ­­­U­­ ­­B

Добави коментар

Водещи новини