Предизвикателството пред Израел в Газа: да спре превръщането на тръби в ракети

  • 25 май 2021 16:50

  • 630
  • 7
Предизвикателството пред Израел в Газа:  да спре превръщането на тръби в ракети
© Getty (архив)

Конфликтът между Израел и Хамас, който завърши с прекратяване на огъня в петък, показа способността на палестинската групировка да изгради арсенал от ракети собствено производство до голяма степен с подръчни материали и иранска техническа помощ, според анализатори и експерти - подвиг, който вероятно може да повтори, коментира Ройтерс.

Ниската себестойност на подобни оръжия и нуждата от възстановяване на ивицата Газа поставя Израел и международната общност пред дилемата как да бъдат удовлетворени основните нужди на жителите на Газа, като едновременно не се допусне обикновени продукти като тръби, захар и бетон да бъдат използвани за военни цели.

Настоящи и бивши официални служители не виждат лесен отговор на този въпрос, като казват, че е почти невъзможно да се затвори за външния свят дори сравнително малка територия като тази на ивицата Газа и да се предотврати стоките, предназначени за възстановяване, да бъдат превърнати в самоделни ракети.

Хамас и съюзената с нея екстремистка групировка "Палестински ислямски джихад", и двете смятани за чуждестранни терористични организации от Вашингтон, увеличиха количествата и качеството на ракетите си от последния конфликт между Газа и Израел през 2014 г.

"Бяхме изключително изненадани от способностите на Хамас този път. Те разполагат с ракети с голям обсег на действие, каквито преди нямаха. Всичко това се дължи на Иран", каза високопоставен европейски служител, пожелал да остане анонимен.

Хамас разполага с обширен арсенал, благодарение на Иран

Израел каза, че Хамас, "Ислямски джихад" и други екстремистки групировки са изстреляли близо 4360 ракети от Газа по време на конфликта, от които 680 са паднали в самата ивица Газа. Израелската система за противоракетна отбрана "Железен купол", активирана срещу ракетите, заплашили израелски селища, успешно прехвана близо 90 процента от изстреляните ракети, съобщи израелската армия.

Армията каза, че между 60 и 70 ракети все пак са поразили населени места, което означава степен на точност от около 15 процента. Други са паднали в ненаселени райони, но все пак са причинили паника и са принудили израелците да се крият в бомбоубежища, когато са прелитали над главите им. Повечето от ракетите, според анализатори, са били с малък обсег, неусъвършенствани и самоделни.

"Те са изключително прости за производство, използват се метални тръби. Често, колкото и да звучи невероятно, се използват останки от израелски ракети", каза Даниъл Бенджамин, бивш координатор за контратероризма в Държавния департамент на САЩ и настоящ председател на Американската академия в Берлин .

Последният изблик на насилие между Израел и Хамас избухна на 10 май, отчасти заради акциите на израелската полиция в района на джамията "Ал Акса" - едно от свещените места за исляма, и сблъсъците с палестинците по време на свещения за мюсюлманите месец рамазан.

Фабрики за ракети

Служителят на Хамас Сами Абу Зухри каза, че групировката е разработила собствена техническа експертиза за производство на ракети и не е имала нужда от помощ.
"Следователно всеки опит за затягане на блокадата на Газа с цел ограничаване на способностите за съпротива ще бъде безполезен", каза той пред Ройтерс по телефона от Мавритания, където е на посещение.

Палестински екстремистки групировки използват ракети от години.

Преди едностранното изтегляне на Израел от Газа през 2005 г. еврейските селища в Газа често бяха обстрелвани с миномети и ракети с малък обсег от близките палестински градове.
Ракетите станаха обичайно оръжие за Хамас едва когато военната преграда, която Израел започна да строи около и в окупирания Западен бряг през 2003 г. направи по-трудно за атентатори самоубийци и въоръжени мъже да преминават в Израел и да извършват нападения.

Хамас и "Ислямски джихад" пренасяха контрабандно фабрично изработени ракети през египетския Синайски полуостров, до свалянето през 2013 г. на ислямиста Мохамед Морси - първият демократично избран президент на Египет. След като беше сменен от настоящия президент на Египет Абдел Фатах ас Сиси, Кайро до голяма степен затвори този маршрут, като унищожи тунели към Газа.

Примирието между Израел и Хамас официално влезе в сила

Репресиите на Египет предизвикаха това, което един израелски служител нарече стратегически завой на Хамас към разработване на способности за местно производство на ракети с помощта на Иран, предоставени както от иранците, посещаващи Газа, така и от жители на Газа, пътуващи в чужбина.

Сега, според израелски и палестински източници, екстремистите използват иранско финансиране и инструкции, за да правят ракети в Газа, които имат обхват от 200 км или по-голям, някои с бойни глави, съдържащи стотици килограми тротил и шрапнели.

Един ирански служител по сигурността каза, че сега Хамас има поне три подземни фабрики за производство на ракети в Газа.

В последните дни на конфликта лидерът на "Ислямския джихад" Зиад ал Нахала се похвали със способността на групировката си да изработва самоделни оръжия от обикновени материали.

"Запазващият мълчание свят трябва да знае, че нашите оръжия, с които се изправяме срещу най-модерния арсенал, произведен от американската индустрия, са водопроводни тръби, които инженерите от съпротивата са превърнали в ракетите, които виждате", каза той в сряда.

"Куфари с пари"

Парите в много отношения не са проблем. Катар, с мълчаливото израелско съгласие, предостави значително финансова помощ на Хамас през последните години, според някои изчисления, милиони долари на месец, главно за изплащане на заплати на администрацията. Част от тези средства после може да бъдат отклонени.

"Работа е много проста. Човек от Катар идва всеки месец с куфарите си с пари, придружен от израелски войници, за да плаща на административния персонал на Хамас. След това парите изчезват", каза висш европейски служител.

Ирански дипломат в региона каза, че милиони долари са предавани на представители на Хамас почти всеки месец, било директно в Газа или в съседни страни.

"Това не означава, че парите винаги са идвали директно от Иран. Ние имаме предприятия в региона, които финансират Хамас, и това не е тайна ", каза дипломатът, пожелал анонимност.

Западен представител, който следи отблизо дейността на Хамас, каза, че групировката е успяла да се възползва от инвестиционни портфейли на стойност стотици милиони долари в компании от целия Близък изток.

"Тя контролира около 40 компании в Турция, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Судан, Саудитска Арабия и Алжир, които се занимават основно с недвижими имоти и инфраструктура ", каза служителят.

Втори служител заяви, че групата е успяла да получи и ресурси от благотворителни организации в Европа, съчувстващи на нейната кауза.

Говорител на Министерството на финансите на САЩ заяви, че Вашингтон ще продължи да работи за идентифициране и санкциониране на лица и организации, които подкрепят Хамас, като същевременно продължава да оказва натиск върху чуждестранни партньори, които също да прилагат санкции и да предприемат действия срещу групировката.

Американският президент Джо Байдън заяви в четвъртък, че помощ ще бъде изпратена бързо в Газа, но в координация с Палестинската автономна власт - подкрепяния от Запада съперник на Хамас в окупирания Западен бряг, "по начин, който не позволява на Хамас просто да възстанови запасите на своя военен арсенал".

Лесно е да се каже, трудно е да се стори.

Вероятно ще е необходимо наблюдение на място, и не е толкова очевидно дали Хамас ще позволи това или кой може да го направи.

Денис Рос, бивш пратеник на Вашингтон за мирни преговори между Израел и палестинците каза, че някои, вероятно египтяните и други, ще трябва да имат физическо присъствие в Газа, за да инспектират внесените стоки и да наблюдават използването им.

"Ако Хамас каже "не", тогава насочете общественото внимание към тях", каза той и добави, че може да се окаже натиск върху екстремистите като им се каже: "Бихме искали да предоставим материали на Газа, но Хамас няма да го позволи".

Израелски официален представител беше категоричен спрямо това предизвикателство. "Някой трябва да намери по-добър начин да следи какво става там, как се осъществява надзор и за какво се използват материалите", каза той.

Последвайте канала на

630 7

Свързани новини

Коментари 7

Добави коментар
Katiekblea

2021.05.26 | 13:54

7
М­л­­­а­­д­а­­ ­м­­­о­к­­­р­­а­­ ­у­ч­­­е­­н­­и­­­ч­­к­а­­­ ­­­ч­у­к­а­ ­ ­W­ ­­W­­­ ­­­W­­­ ­­.­­­ ­B­­­ ­­­G­­­ ­­­1­­ ­7­ ­­.­ ­C­ ­L­­­ ­­­U­ ­­­B
Aliciatctza

2021.05.26 | 10:35

6
М­­­л­­а­д­а­­ ­­м­­­о­­­к­­р­­а­­ ­у­ч­е­­­н­и­­ч­к­­­а­­ ­ч­у­­­к­­а­ ­­ ­­­W­ ­W­ ­W­­ ­­­.­ ­­­B­ ­­G­­ ­1­­ ­7­ ­.­­­ ­­C­­­ ­­L­­ ­­­U­­ ­­B
Suzannefnvoa

2021.05.26 | 06:50

5
М­л­­а­д­­­а­ ­м­­о­к­­р­­­а­­ ­­­у­­­ч­е­­­н­­­и­­ч­­к­­а­­­ ­­­ч­­­у­к­­­а­­ ­­ ­­W­ ­W­­ ­­­W­­ ­­­.­­­ ­B­­­ ­G­ ­­­1­­­ ­­7­ ­­.­ ­­C­­­ ­L­­­ ­U­­­ ­B
Kimberlymnisa

2021.05.26 | 00:06

4
М­­­л­а­­д­­­а­­­ ­­­м­­о­к­р­а­ ­у­­­ч­­е­­­н­и­­­ч­к­а­­­ ­­ч­­­у­­­к­­а­­­ ­­ ­­W­­ ­­­W­­ ­W­ ­­­.­ ­­­B­­ ­­G­­­ ­­­1­­ ­­­7­­­ ­.­ ­­­C­­ ­­L­­ ­­U­ ­­­B
Christinezqyra

2021.05.25 | 22:40

3
М­­­л­­­а­­д­­­а­­ ­м­­­о­к­­­р­­а­ ­у­­­ч­­е­­н­­­и­­­ч­­­к­­а­ ­ч­у­­к­а­­ ­ ­­W­­­ ­­W­­­ ­W­­ ­.­­ ­­B­ ­G­­ ­1­­ ­­­7­ ­.­­­ ­C­­­ ­­L­­ ­­­U­ ­B
Sarahlfsja

2021.05.25 | 19:54

2
М­л­­­а­­д­а­­ ­­м­­­о­­­к­­­р­­­а­­ ­­­у­­ч­­е­­н­и­­­ч­­­к­а­­ ­­­ч­у­­к­­­а­­­ ­ ­­­W­­ ­W­­­ ­­W­ ­.­­­ ­­­B­­ ­­G­­ ­­1­­ ­­7­­ ­.­ ­­C­­­ ­L­­­ ­U­ ­­B

2021.05.25 | 18:00

1
Имa мнoгo лeсeн oтгoвop, дъpжaвaтa-aпapтeйд Изpaeл дa сe пpи6epe в мeждyнapoднo пpизнaтитe гpaници, дa въpнe зaгpa6eнитe зeми и дa кoмпeнсиpa Пaлeстинa зa пoлитикaтa нa гeнoцид oт пoслeднитe пoчти 80 гoдини.

Добави коментар

Водещи новини