Новото израелско правителство е мисия невъзможна?

  • 27 септември 2019 15:11

  • 341
  • 0
Новото израелско правителство е мисия невъзможна?
© Getty (архив)

Бенямин Нетаняху беше натоварен от израелския президент да състави правителство за шести път в дългата си политическа кариера. Този път това не е просто формалност, а трудно начинание, което изглежда като мисия невъзможна, коментира АП.

След завършилите без ясен победител национални избори миналата седмица Нетаняху няма лесен път за постигане на мнозинство от 61 места, необходимо за коалиционно правителство. Той има подкрепата на само 55 от 120 депутати. Няма изгледи противниците му да отстъпят и за следващата седмица е насрочено предварително изслушване на Нетаняху, преди вероятно да бъде обвинен по серия от корупционни скандали - нещо, което би усложнило и без това сложната му задача.

Официално Нетаняху има четири седмици, за да предложи стабилно правителство. Президентът Реувен Ривлин, който решава на кого да възложи да състави правителство, се спря на Нетаняху, защото смяташе, че той има най-големи шансове за успех.

По принцип Ривлин може да удължи този срок с две седмици, както направи след изборите през април, но имайки предвид сегашното затруднено положение, много по-вероятно е Нетаняху да върне мандата (за съставяне на правителство - бел. ред.) на президента далеч преди този срок, ако не се стигне до пробив. След това Ривлин може да даде на неговия конкурент Бени Ганц четириседмичен срок да направи същия опит. С подкрепата на само 54 депутати, Ганц също има малки шансове за успех и затова Ривлин приканва двамата да се споразумеят за някакъв вариант на правителство на националното единство, за да спестят на страната трети избори за по-малко от година, каквито опасения има.

Ето как може да се развият събитията:

Либерман отстъпва

Подтик за безпрецедентните повторни избори миналата седмица даде неконформистки настроеният политик и бивш министър на отбраната Авигдор Либерман. Бивш помощник и съюзник на Нетаняху, през април той отказа да се присъедини към неговото правителство заради прекаленото според него влияние на ултраортодоксалните еврейски партии. След гласуването миналата седмица той се оказа дори по-силен - с осем депутатски места. Отказвайки да подкрепи когото и да било от кандидатите, той отстоява твърдо своето искане за светско правителство на националното единство с участието на двете основни партии - "Ликуд" на Нетаняху и "Синьо и бяло" на Ганц. Най-простият изход от задънената улица би бил Либерман да промени рязко позицията си. Това би спасило Нетаняху, осигурявайки му стабилно мнозинство. Но някогашното протеже изглежда е решило да свали бившия си ментор. Понеслата тежък удар Партия на труда (шест места) потенциално също би могла да му даде възможност за спасение, но това изглежда още по-малко вероятно.

Ликуд сваля Нетаняху

Основната пречка за Ганц и неговата партия "Синьо и бяло" е самият Нетаняху. Ганц, бивш висш военен, неведнъж е заявявал, че няма да се коалира с премиер, срещу когото има толкова сериозни обвинения. Но Ганц открито е призовавал за правителство на националното единство с "Ликуд", ако начело на партията стои някой друг, което би създало възможност за стабилна широка коалиция. Откритото неподчинение е малко вероятно в партия, която цени лоялността, и е имала само четирима лидери за 70 години, откакто съществува. Нетаняху не се отказва от поста си в партията не само заради политическото си оцеляване, а и за да се защити възможно най-добре от наказателно преследване, така че той няма да отстъпи без борба. За разлика от редовите министри израелските закони не изискват Нетаняху като премиер да подаде оставка, ако му бъде предявено обвинение. Въпреки това, той вероятно ще бъде подложен на силен натиск да го направи. Нетаняху все още се радва на широка подкрепа в "Ликуд", където е почитан почти като крал, но ако партията види проучвания, предричащи драматична загуба на гласове в трети поредни избори, отдавна предричаният бунт може най-накрая да започне.

Биби и Бени постигат компромис

По време на ожесточената предизборна кампания Ганц постави под въпрос патриотизма на Нетаняху, а Нетаняху постави под въпрос психическото състояние на опонента си. Но в този кървав спорт, какъвто е израелската политика, подобни обиди не са нещо, което не може да се преодолее. Правителство на националното единство с ротационно лидерство все още изглежда най-вероятният начин за преодоляване на тази спънка. Давайки на Нетаняху мандата за съставяне на правителство, Ривлин предложи план, при който и двете партии да имат еднаква власт, а Ганц да стане премиер, ако Нетаняху се окаже правно "възпрепятстван" идната година. Партията "Ликуд" показа, че е отворена към предложението, но Ганц засега отказва да участва - очевидно под натиска на тези сили в своята фракция, които са по-твърдо настроени против Нетаняху. Но с приближаването на крайния срок може и да размисли.

Поява на неочаквана фигура

Ако нито Нетаняху, нито Ганц не успеят да сформират коалиция, в израелския закон има неизползвана досега клауза, която би дала на който и да било депутат триседмичен период, за да събере мнозинство от 61 гласа. Този хипотетичен кандидат вероятно би дошъл от десницата, като най-обсъжданото име е на бившия министър на образованието Гидеон Саар от "Ликуд". Той отдавна е смятан за потенциален наследник на Нетаняху въпреки нестабилните им отношения. Макар и хардлайнер, той се ползва с добра репутация в целия политически спектър и изглежда по-добра обединяваща фигура от Нетаняху. Председателят на Кнесета Йоел (Юлий) Еделщейн и министър Гилад Ердан също са били обсъждани като потенциални наследници. Но това би изисквало те "да заобиколят" Нетаняху и да измислят как да накарат останалата част от потенциалните "кандидати за трона" от "Ликуд" да се обединят около един кандидат.

Избори, трети дубъл

Всеки изминал ден прави най-нежеланата развръзка все по-вероятна. Никой в политическата система не предпочита трети избори и обществото със сигурност ще бъде възмутено от още една скъпоструваща, разделяща кампания, която само ще удължи още веднъж над 9-месечната парализа на правителството. Малко вероятно е ново гласуване да доведе до по-ясен резултат и двете страни вече са готови да обвинят другата, че още веднъж е изложила страната на това. Както предупреди Ривлин, цената ще я плати обществото.

"Това е лоша ситуация, защото страната трябва да бъде управлявана от ефективно правителство", казва Гидеон Рахат, преподавател в Еврейския университет и старши научен сътрудник в надпартийния Израелски институт за демокрация. "От друга страна, ако се справим с тези проблеми, ако продължаваме да спазваме правилата на играта. Това поне ще покаже, че израелската демокрация все още работи, горе долу, макар че има нещо като криза", допълва той.

Последвайте канала на

БТА
341 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини