Четвъртата COVID вълна: Кой и как тръгва на училище на Балканите?

  • 30 август 2021 11:48

  • 871
  • 0
Четвъртата COVID вълна: Кой и как тръгва на училище на Балканите?
© Getty Images/Guliver (архив)

Решени да не допускат повторение на миналата учебна година, когато повечето от учениците на Балканите се обучаваха дистанционно в голяма част от времето, повечето балкански страни обявиха присъствено начало на учебната 2021/2022 г.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Остава неизвестно обаче докога присъственото обучение ще продължи на фона на регистрираното нарастване на случаите на коронавирус на Балканите и настъпващата четвърта COVID вълна, пише БТА.

Ето как балканските страни планират да започнат учебната година:

Гърция

Училищата в Гърция няма да преминават към дистанционна форма на обучение през тази година, а правителството ще търси други мерки за борба с възможни огнища на коронавирус.

"Няма да се връщаме към дистанционното обучение, защото имаме ваксинация", Зета Макри, зам.-министър на образованието на Гърция.

Неваксинираните учители и ученици в Гърция ще се тестват за COVID-19 два пъти седмично

Допуска се мярката да бъде прилагана в изключителни случаи, като например при деца от застрашени групи.

Училищата в Гърция ще бъдат отворени на 13 септември, както обикновено, при спазването на строги протоколи за безопасност срещу коронавируса. 75-80% от учителите са ваксинирани или поне имат запазен час за ваксинация.

Учениците ще трябва да идват на училище или със сертификат за ваксинация (за възрастовата група 12-17 години), или с удостоверение за прекаран коронавирус през последните шест месеца. В противен случай ще трябва да си правят два пъти седмично самостоятелен тест и да носят със себе си удостоверение за отрицателен резултат при влизане в училището.

В Кипър обмислят отваряне на ваксинационни центрове в училищата

Учителите, които не са ваксинирани и не са преболедували COVID-19, ще трябва да си правят лабораторен тест два пъти седмично. Неваксинираните учители ще трябва да си правят лабораторните тестове за своя сметка в частни лаборатории. В случай, че преподавател не представи някой от тези документи, ще бъде временно отстранен от работа без заплащане.

Турция

Турция започва от 6 септември присъствения учебен процес, а от учителите и училищните служители, които не са ваксинирани, ще се изисква PCR тест най-малко два пъти седмично, обяви турският президент Реджеп Ердоган. Изискване за PCR тест ще има и за студентите и персонала във ВУЗ, които не са ваксинирани. Здравният министър поясни, че задължителните редовни PCR тестове, които ще бъдат изисквани от неваксинираните лица в Турция, ще бъдат безплатни.

83,3 % от турските учители са ваксинирани

Присъствено обучение се предвижда от 6 септември за всички класове. Учениците, които имат извинение да не участват присъствено в учебните занятия, ще могат да продължат дистанционно обучението си чрез създадените платформи.

В Турция с разрешение на родителите могат да се ваксинират децата над 15 години, както и над 12-годишните с хронични заболявания.

Над 80% от турските учители са ваксинирани досега с най-малко една доза ваксина срещу коронавирус, а над 70% са реимунизирани.

Румъния

Учебната година в Румъния ще започне присъствено на 13 септември, съобщи министърът на образованието. Учебните часове ще се водят присъствено до ниво на заболеваемост 6 на 1000 души население.

Родителите ще получат формуляри, в които ще могат да изразят съгласие или несъгласие за ваксинация на децата на възраст над 12 години.

Румъния започна ваксинация срещу коронавируса на деца на 12 и повече години в началото на юни.

Албания

Албания отложи началото на учебната година и вместо на 13 септември тя ще започне на 27 септември. Отлагането цели да се "запълнят празнините, предизвикани от обучението в условия на пандемия", като се предостави допълнително обучение.

По тази причина от 1 септември започва период за допълнително обучение, през който от учениците няма да се изисква да ходят на училище всеки ден, но преподавателите и целият училищен персонал ще трябва да бъдат на разположение в училищата на пълно работно време.

Албанският премиер Еди Рама предупреди междувременно, че страната може да въведе задължителни ваксини срещу коронавирус за университетските преподаватели и студенти.

Сърбия

Щабът за борба с коронавируса на Сърбия взе решение учебната година в страната да започне присъствено от 1 септември и учебните часове да бъдат с продължителност 45 минути, съобщи министърът на образованието.

Страната предвижда три модела на работа на училищата в зависимост от епидемичната ситуация. Според първия учениците ще седят заедно на чиновете и ще носят маски докато разговарят, а ваксинираните учители няма да носят маски, докато не приближат до ученик на по-малко от 1,5 метра.

Вторият модел ще се прилага за учениците от седми и осми клас на началното и учениците в средното училище, които един ден ще посещават училище, а един ден ще учат онлайн. Според третия модел, който ще се прилага в общините с най-голям брой заразени с коронавирус, при средношколците ще се провежда онлайн обучение, а при учениците в началното училище - комбинирано.

Общините в страната ще се разделят на зелена, жълта и червена зона в зависимост от хода на пандемията, като в детските градини и предучилищните групи децата няма да носят маски, както и ваксинираните възпитатели.

В Сърбия започват училище на 1 септември присъствено с 45-минутни часове

Република Северна Македония

Учебната година в Северна Македония ще започне на 1 септември с физическо присъствие и раздаване на свидетелствата за миналата учебна година. Онлайн обучение или хибриден модел, който предвижда част от учениците да учат онлайн, а част - в училище, ще се прилага, ако здравните власти оценят, че обстановката с коронавирус се влошава.

Децата с редки заболявания, деца от семейства с хронично болни членове на семейството или по настояване на родителите, ще могат да учат онлайн, но с разрешение на училището.

Словения

В Словения новата учебна година започва на 1 септември при изискване за редовно тестване на училищния персонал в случаите, когато няма ваксинация или прекаран коронавирус. Директорите на училищата получиха наредба, според която отказът на служителите да се тестват може да бъде причина за уволнение.

Всички работещи в училищата, които не са преболедували и не са ваксинирани, трябва всяка седмица да се тестват, а неоправданият отказ за тестване ще се смята за нарушаване на задължение от трудовите отношения. В такъв случай на служителя ще се издава писмено предупреждение преди уволнение или се задвижва процедура за уволнение, а същото важи и ако служителите откажат да носят защитни маски.

Учениците също ще трябва да носят маска в класната стая, а когато не се съобразяват с това изискване, директорът трябва да уведоми за това неговите родители.

Въвежда се и изискване за седмично тестване на студентите в Словения, които не са ваксинирани и не са прекарали заразата. Това тестване ще бъде безплатно за студентите и ще се финансира от държавата.

Черна гора

Учебната година в Черна гора ще започне по традиция на 1 септември, но с 30-минутни вместо с обичайните 45-минутни часове, съобщи държавният секретар в министерството на просветата на Черна гора.

Все пак министерството на просветата е предвидило като възможност и онлайн модел на обучение в зависимост от епидемичната ситуация.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Радина Лазарова
871 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини