Гърция, България и Кипър искат гъвкавост в правилата на новия Европейски пакт за имиграцията

  • 06 юни 2020 17:55

  • 1144
  • 2
Гърция, България и Кипър искат гъвкавост в правилата на новия Европейски пакт за имиграцията
© Getty Images

Гръцкият алтернативен министър по миграцията и убежището Йоргос Кумуцакос е изпратил писмо до заместник-председателя на Европейската комисия Маргаритис Схинас и до еврокомисаря по вътрешните работи Илва Йохансон, в което предлага в Европейския пакт за имиграцията и предоставянето на убежище да бъде включена клауза за извънредни ситуации и за по-голяма гъвкавост на правилата при подобни случаи, съобщи АНА-МПА, като се позовава на съобщение на гръцкото министерство на миграцията и убежището.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1746

Писмото на Кумуцакос е подписано от още две страни-членки от "първата линия" на миграцията - Кипър и България, предаде БТА. 

По-конкретно се предлага при евентуална извънредна ситуация или миграционна криза държавите-членки, които са изправени непосредствено пред нея, да имат свободата да проявят гъвкавост в начина на управление и справяне с кризата. Клаузата трябва да предвижда възможността за активиране на извънредни механизми за предотвратяване и непосредствено посрещане на извънредни ситуации, както и за отклонения от начините за действие, когато това е необходимо.

В писмото се казва, че клаузата "трябва да бъде автоматично на разположение и (да бъде приложена) за непосредствена подкрепа на страните-членки, които са засегнати най-силно и са подложени системно на огромен миграционен натиск, като същевременно защитават границите на Европа. Солидарността е основополагащ принцип на правото на Съюза, принцип, който се среща 16 пъти в Договорите на ЕС. Този принцип ни обединява".

В съобщението Кумуцакос отбелязва във връзка с тази инициатива:

"Страните от "първата линия" граничат с региони, които често пораждат напрежение и кризи, които на свой ред водят до съответните големи миграционни вълни. На тези европейски страни, които защитават не само национални, но същевременно и европейски граници, трябва да се признае, като израз на солидарност, възможността за гъвкавост в начините, по които посрещат непредвидими, извънредни и крайни обстоятелства. Искам да вярвам, че тези основателни опасения на страните от "първата линия" ще бъдат взети предвид при подготвяния нов Европейски пакт за имиграцията и предоставянето на убежище".

Последвайте канала на

Novini.bg
1144 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2020.06.06 | 19:43

1
cheti covidarche,cheti,n-cov.................
България

2020.06.06 | 20:00

2
Изнемогва от 3 мильона анатолийци.Не се издържа съжителството.Стига вече!

Добави коментар

Водещи новини