Подобна мярка позволява на правителството да предприеме всички нужни мерки срещу коронавируса в отсъствието на парламент, който наскоро бе разпуснат. По този начин предсрочните парламентарни избори, насрочени за 12-и април, се отменят.
Припомняме, че през вчерашния ден Северна Македония затвори сухоземните си граници, забрани публичните събирания и забрани на чуждестранни посетители да влизат на нейна територия.
Първоначално извънредното положение е за срок от 30 дни, но по всяка вероятност срокът ще бъде удължен, уточни пред македонските медии Пендаровски.
Това е първият случай на извънредно положение, което обявява малката балканска държава след отделянето си от Югославия през 1991 г., припомнят световните агенции.
Северна Македония стана поредната държава в Европа, която въведе извънредно положение в опит да ограничи разпространението на COVID-19 на своя територия. Това обяви президентът Стево Пендаровски днес след среща с правителствените и здравни власти в Скопие.
Фактът, че за първи път в нашата история, откакто сме самостоятелна и независима държава, въвеждаме извънредно положение, е достатъчно ясен знак, че ситуацията е повече от сериозна и ние сме принудени да вземем мерки, допълни още президентът на Северна Македония, без да посочва на този етап какви конкретни мерки ще предприеме властта.
)