Индия: Коронавирусът може да бъде победен с маски, йога и време

  • 08 юни 2020 14:14

  • 583
  • 1
Индия: Коронавирусът може да бъде победен с маски, йога и време
© pixabay

Броят на заразените в Индия тази седмица бурно расте. Но хората в страната са убедени, че няма защо да се вълнуват и да изпреварват нещата - всичко си върви по реда, а засега ще им помогнат йогата и маските.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32973

По данни на министерството на здравеопазването и семейното благосъстояние в неделя за едно денонощие в страната са открити 9971 нови инфектирани. С това общият им брой става 246 628, съобщава БТА.

В Индия наново отварят религиозните обекти, моловете и ресторантите

Едва за няколко дни Индия се изкачи от седмо на пето място в класацията на университета "Джонс Хопкинс" по брой заразени с коронавируса - изпревари първо Италия, а през изтеклото денонощие и Испания. Същевременно властите смекчават строгите мерки за сигурност. Отварят врати по-големи и по-малки магазини, скоро се очаква да бъдат отворени и храмовете, много от които бяха затворени за пръв път в многовековната си история, а също така ресторантите и търговските центрове.

Блокпостовете със строги полицаи изчезнаха от улиците, но Делхи се превърна от град на зидове и огради в град на маските - хората послушно изпълняват указанията на властите, като закриват лицата си с медицински маски, шалове и кърпи с национални мотиви.

Индия се нареди сред малкото страни, където изискването да се покриват устата и носът не предизвика протести у населението, при все че тук няма традиция да се закриват лицата, както е в арабския Ориент.

Университетите и училищата в цялата страна бяха затворени на 16 март, когато централното правителство обяви мерки за борба с коронавируса. Сега в Индия очакват маските да станат част от училищната униформа, а в частните училища - дори емблема на учебното заведение.

Над 7 милиона заразени с коронавируса и близо 400 000 починали по света

Паркът "Неру" в индийската столица е сред любимите места на местните жители, които се занимават с йога. Почти два месеца паркът бе затворен заради пълната карантина, но тук вече са се върнали бягащите за здраве, любителите на фитнеса и естествено на йогата. Посетителите знаят още една тайна за борба с вируса освен медицинските маски.

"Най-важен е имунитетът! А имунитет се получава от йогата", обяснява йогинът Вед Пракаш.

Разположил се е на килимче, както и неколцина от учениците му - такива групи се виждат из целия парк. Пракаш е сигурен, че щом си укрепиш имунитета, зараза не те лови: "Ако организмът ви е защитен, ако редовно се занимавате с йога, вашият организъм ще се справи с вируса!".

Пракаш посочва, че маските пречат, особено при дихателни упражнения, затова периодично се свалят за малко. Но всички участници в занятията задължително спазват дистанция - килимчетата са раздалечени най-малко на метър и половина. Друг поклонник на йогата на име Дипак медитира, седнал на своето килимче наблизо. Дочул обаче разговора с чуждестранен кореспондент, не изтрайва и се включва.

"Сигурен съм, че сега са най-важни не асаните (позите от йогата), а дихателните упражнения и медитацията. Защото коронавирусът действа на белите дробове, а пранаямата (дихателните упражнения) поддържа белодробната дейност, медитацията пък е възможност да пренасочиш енергията си за борба с инфекции", обяснява той.

Професионалните лекари впрочем не споделят мнението, че йогата или аюрведата могат да надвият новата инфекция. Известният индийски пулмолог Арвинд Кумар съобщи за ТАСС, че те в никакъв случай не са панацея срещу заболяванията, предизвиквани от коронавируса. Според мнозина медици нищо не потвърждава, че традиционните практики предотвратяват заразяването и подпомагат лечението на болестта.

Привържениците на "гимнастиката с асани" обаче бяха подкрепени от самия премиер Нарендра Моди, заявил наскоро в обръщение към нацията, че "йогата съдейства за развиване на имунитет и за единство между хората".

От няколко дни на улиците в Делхи се връщат уличните търговци, ваксаджиите, амбулантните продавачи . . . И всички те също работят с маски. Издокарани с тях, уличните бръснари - "наи", изглеждат особено необичайно. Насядали са под дърветата по улици и кръстовища с всичките си ножици и гребени край огледало, закачено на някой дънер или ограда. По традиция бръснарят трябва да е веселяк, забавляващ клиентите с шеги и закачки, също и местният източник на новини - защото пръв научава от посетителите всички клюки. Сега обаче всички "наи" са съсредоточени и сериозни.

"Страхувам ли се от вируса? Да, страх ме е. Но какво да правя? Нямаме изход" - бръснарят, представил се като Кунал, смята, че е по-добре да работи, вместо да стои затворен вкъщи: "Скоро няма да има какво да ядем, и аз, и семейството ми. Трябва да отварям и да работя. А вирусът все ще свърши някога от само себе си!". Мнозина по улиците на Делхи твърдят, че вирусът ще бъде победен само от времето. Затова трябва просто да се изчака.

"Рано или късно болестта ще почне да отслабва. А ако не отслабне, какво можем да направим?" - пита риторично бръснарят Кунал.

Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Мая Йорданова
583 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Mangali

2020.06.09 | 16:33

1
Mangalite ne znaqt kvo e maski

Добави коментар

Свързани видеа

Водещи новини