Японският премиер: Правителството не се е справило с ядрената криза във Фукушима

  • 03 март 2012 21:12

  • 785
  • 0
Японският премиер: Правителството не се е справило с ядрената криза във Фукушима
©

Японският премиер Йошихико Нода призна днес, че правителството се е провалило в реакцията си на ядрената криза след земетресението и вълната цунами миналата година, огласявало е с голямо закъснение решаваща информация и твърде много е вярвало в мита за безопасността на ядрената енергетика.

Вече не можем да се извиняваме с това, че се е случило нещо непредсказуемо, което не сме могли и да си представим. За да се справяме с кризи е нужно да си представяме и онова, което би могло да надхвърли въображението ни, каза Нода, цитиран от АП. Премиерът направи изявление пред репортери в официалната си резиденция преди годишнината на 11 март от природните бедствия, които отнеха живота на близо 20 000 души в Североизточна Япония и предизвикаха най-тежката ядрена криза след Чернобилската катастрофа през 1986 година.
Япония извлече важни поуки да бъде по-добре подготвена за евентуално цунами и да избягва предпоставки за енергийни сривове, като тези, които доведоха до топенето на ядрено гориво в няколко реактора в АЕЦ "Фукушима-1", каза той. Въпреки предупрежденията на някои учени за опасностите от цунами и компанията оператор, и регулаторните органи не взеха нужните мерки и оставиха резервните генератори в подземията, където биха могли да се наводнят. Япония беше разкритикувана и заради забавянето на информацията за топенето на ядрата и изтеклата във въздуха и океана радиация. В закъснялата си преценка можем да кажем, че правителството, бизнесът и учените бяха проникнати от мита за безопасността, заяви Нода.

На никого не може да бъде търсена лична наказателна отговорност, отговорността трябва да бъде поделена, добави той. Разбира се, отговорността съгласно японските закони пада първо върху оператора на авариралата ядрена централа - ТЕРСО. Правителството, както и операторите и експертите бяха прекалено погълнати от мита за сигурността. Смятам, че вместо да обвиняваме конкретни хора, всеки трябва да сподели тази болка и да се поучи, отбеляза Нода.

След бедствията на 11 март миналата година в Япония работят само два от общо 54 ядрени реактора и връщането в експлоатация на спрените за поддръжка или заради земетресения блокове е доста проблематично поради съпротивата на местното население, отбелязва АФП. Японският премиер потвърди, че страната ще разнообрази енергийните си източници, но не се ангажира с твърдение, че ядрената енергетика ще бъде изоставена. Трябва да се освободим от зависимостта си от ядрената енергия и да изградим в средносрочен и дългосрочен план общество, което няма да разчита на този вид енергетика. Трябва да обмислим и открием най-добрата комбинация от енергоизточници, която ще върне доверието на японския народ. Иска ни се до средата на година да набележим определена стратегия, каза Нода.

Последвайте канала на

БТА
785 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини