)
Върховният съд на Индия разреши пасивната евтаназия. Хората имат право да умират с достойнство, обяви съдът по ключов случай. Така в страната ще се позволява изключване на животоподдържащите системи на неизлечимо болни или в кома. съобщава "Ройтерс".
Когато свещеният живот е унищожен, обяви съдът, ръководен от главен съдия Дипак Мисра, "не трябва ли да им се позволи да преминат през вратата и да посрещнат смъртта с достойнство? За някои дори смъртта може да бъде момент на тържество". Съдът също така узаконява неизлечимо болни да решават срещу използването на животоподдържаши системи за удължаване на живота им. Така лекарите и семействата на неизлечимо болни няма да поемат отговорност.
Пасивната евтаназия ще се прилага само за неизлечимо болен пациент, за който няма надежда да се възстанови, решиха петима съдии. Активната (пряка) евтаназия - медицински екип предприема активни действия, целящи настъпване на смъртта, остава незаконна в Индия.
Смъртта на 66-годишната медицинска сестра Аруна Шанбаг през 2015 г., която изпадна в повече от 40-годишна кома след сексуално нападение, провокира национален дебат за евтаназията в Индия.
Последвайте канала на