Дипломатът Симеон Николов: Израел и ядрените оръжия, за които не се говори

27
Дипломатът Симеон Николов: Израел и ядрените оръжия, за които не се говори
© бнт, pixabay

Анализ на уважавания професионалист Симеон Николов, дипломат, публицист, експерт по международна сигурност. Той бе заместник-министър на отбраната 2005 – 2008 г.. Основател и ръководител на Център за стратегически изследвания в сигурността, отбраната и международните отношения. Също така е член на Атлантическия клуб и носител на неговата златна значка. За експертната си дейност е награждаван многократно както у нас, така и в чужбина. Главен експерт по "Международна политика и сигурност" в администрация на Президента.

Гласуването в Общото събрание на ООН показва, че Израел и САЩ, но също и "Западът" са доста изолирани.

Това е необичайна стъпка, която Общото събрание на ООН предприе. Въпреки това "само" първата комисия, след първоначално гласуване, прие с огромно мнозинство от 152 гласа "за" и 5 "против" резолюцията, според която Израел трябва да разоръжи ядрените си оръжия и да предаде ядрените си съоръжения, т.е. основно Димона, под контрола на МААЕ.

Израел е единствената страна в Близкия изток, която притежава ядрени оръжия, но не го признава официално,

а и на никого в Израел не е позволено да говори за това, въпреки че всички знаят, че това е възпиращият потенциал на Израел. Не е известно колко ядрени бойни глави притежава Израел.

Предполага се, че броят им може да достигне 400. Ето защо, наред с други неща, е трудно да се принудят други страни като Иран да не разработват ядрени оръжия, особено след като Израел също не е ратифицирал Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО), в края на краищата, предполага се, че те нямат такива.

Показателно е, кой гласува против резолюцията, призоваваща Израел незабавно да се присъедини към ДНЯО, и кой отказа да гласува. Неотдавна Западът подчерта колко изолирана е Русия. Сега се оказва, че Израел и защитаващата го сила - САЩ - са не по-малко изолирани. Освен Израел и САЩ, против резолюцията гласуваха само Канада, Микронезия и Палау. 24 държави се въздържаха, сред които и много страни от ЕС, включително, разбира се, Германия, която не пожела да заеме позиция.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
27

Свързани новини

Sponsor Header image
Sponsor Footer image

Водещи новини

Дипломатът Симеон Николов: Израел и ядрените оръжия, за които не се говори | Новини.бг