-
09 септември 2022 14:26
- 472
- 0
Глобално затопляне над 1,5 градуса Целзий може да предизвика няколко "критични точки" в климата, които да доведат до катастрофални верижни реакции, предаде Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс".
Сегашните температури, които вече се повишават, заплашват да предизвикат пет критични точки, включително тези, свързани с ледените покривки на Антарктида и Гренландия, предупреждават авторите на проучването. Те обаче все пак смятат, че не е твърде късно да се действа.
"Според мен това ще промени облика на света - буквално, ако го погледнете от космоса, с повишаването на морското равнище или унищожаването на горите", казва Тим Лентън, един от водещите автори на проучването.
Той е автор на първата голяма публикация по темата през 2008 г.
"Критична точка" е "критичен праг, отвъд който дадена система се реорганизира, често внезапно и/или необратимо", според определението на Междуправителствената експертна група на ООН за климатичните промени (IPCC). Това са явления, които самостоятелно и неизбежно предизвикват други каскадни последици.
Въпреки че според първоначалните анализи прагът на задействане на тези процеси е затопляне между 3 и 5 градуса Целзий, напредъкът в климатичните наблюдения и моделиране, както и във възстановяването на минали климатични условия, драстично понижиха тази оценка.
Проучването е синтез на повече от 200 научни публикации, направени с цел по-добро прогнозиране на задействащите прагове на тези критични точки.
Авторите определят девет основни "критични точки" на глобално ниво и седем на регионално ниво, общо 16.
Пет от тях могат да бъдат предизвикани от настоящите температури, които са се повишили средно с почти 1,2 градуса Целзий от прединдустриалната епоха. Те са свързани с ледените шапки в Антарктида и Гренландия, внезапно размразяване на вечната замръзналост, прекратяване на феномена на пренос на топлина в Лабрадорско море и изчезване на кораловите рифове.
При затопляне от 1,5 градуса Целзий още четири елемента преминават от категорията "възможни" в категорията "вероятни", а пет други стават "възможни", според проучването.
За ледените покривки на Западна Антарктида и Гренландия преминаването на критичната точка, оценена от учените, би допринесло за покачване на морското равнище с 10 метра в продължение на стотици години", казва Тим Лентън от университета на Ексетър, Великобритания.
Въпреки че разрушаването на кораловите рифове вече е започнало, повишаването на температурите може да го направи постоянно и по този начин да засегне 500 милиона души, които зависят от тях.
В Лабрадорско море може да се наруши процесът на топлообмен (или конвекция), който доставя топъл въздух в Европа. Това на свой ред ще доведе до по-студени зими от тези, които континентът е преживял през малкия ледников период.
Ускореното размразяване на вечната замръзналост ще предизвика отделяне на огромни количества парникови газове и ще промени коренно ландшафта в Русия, Канада и Скандинавия.
При затопляне от 1,5 градуса Целзий ще се наруши функционирането на Атлантическа меридионална възвратна циркулация (AMOC), а при 2 градуса Целзий - това на мусоните в Западна Африка и Сахел и тропическите гори на Амазонка ще се превърнат в савана.
Тези опустошителни последици зависят от продължителността на затоплянето, обяснява водещият автор на изследването Дейвид Армстронг Маккей: ако тези 1,5 градуса Целзий се запазят 50 или 60 години, планетата ще бъде изправена пред най-тежките последици, допълва БТА.
Тези "критични точки" обаче няма да влошат особено самото затопляне, добавя той. Според Маккей човечеството все още може да ограничи щетите в бъдеще. "Винаги си струва да намалим емисиите си възможно най-бързо", призовава ученият.
Последвайте канала на
Свързани новини
Климатолози разработиха метод за по-точно прогнозиране на екстремните метеорологични явления
07 ноември 202210:34
Европа се затопля по-бързо от другите континенти
02 ноември 202221:31
Делян Добрев (ГЕРБ): Готов съм да седна с Асен Василев и Кирил Петков и да говорим по техните 16 точки
02 ноември 202218:40
Стабилен Лудогорец отмъкна точка от Лацио на "Олимпико"
Ман Юнайтед с труден успех след два пълни обрата в първия домакински мач на Аморим
Челси остана на върха след нови голове на Нкунку и Мудрик в шоу на двама вратари
Десподов отново влезе в ролята на герой за ПАОК
Ще продължи ли победният ход на Черно море и срещу коварния тим на Септември?
Интересен сблъсък във Варна
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Премиерът Главчев: Отсечката на „Дунав мост“ при Русе ще бъде готова преди Коледа
29 ноември 202409:45
Ивайло Мирчев: Лорер и Божанков остават в парламентарната група
29 ноември 202408:32
Бивш депутат: При изключване на двама депутати ПП-ДБ ще имат проблем
29 ноември 202408:35
Йончев за политическата криза: Всичко зависи от ГЕРБ
29 ноември 202408:35
Ако Петър Кънев стане председател на парламента от БСП, тогава би могло да има правителство с третия мандат?
29 ноември 202408:21
БСП поднася изненада в парламента
29 ноември 202408:47
Сарафов свиква съвещание на прокуратурата и МВР заради случаите на насилие
29 ноември 202409:39
Близки на родилката в Сандански: Лекарят беше пиян
29 ноември 202407:54
Нагли обири в топ центъра на София
29 ноември 202408:58