Учени предупредиха за "драматични промени" в голям антарктически ледник

  • 14 декември 2021 14:16

  • 1332
  • 0
Учени предупредиха за "драматични промени" в голям антарктически ледник
©

Учени предупредиха за "драматични промени" в антарктически ледник Туейтс през следващите пет до 10 години, съобщи Би Би Си.

Плаваща част от ледника, която досега е била относително стабилна, може да се "пръсне като предно стъкло на автомобил".

Американски и британски изследователи наблюдават редовно Туейтс заради интензивното топене. От него вече преминават в океана 50 милиарда тона лед годишно. Това се отразява малко на глобалното морско ниво сега, но нагоре по ледника има достатъчно обем за да повиши океанското ниво с 65 см, ако се разтопи.

Подобен пагубен сценарий не е вероятен през следващите няколко века, но според изследователите Туейтс реагира на глобалното затопляне доста бързо.

Туейтс е колос, голям приблизително колкото Великобритания. Темпът на оттичане от него се е удвоил за 30 години. Проектът за международно сътрудничество за наблюдение на ледника установи как е станало това - топла океанска вода навлиза под ледения шелф и го топи. Затова ледът изтънява и Туейтс се спуска по-бързо в океана. Така зоната, където той става плаващ, навлиза по-далече.

Засега водещият ръб на източния му шелф се задържа на място от подводен хребет. За западния шелф обаче няма такава преграда. През следващите няколко години и източният шелф ще се откачи от хребета и ще се дестабилизира. Още отсега съществуват пукнатини и е почти сигурно, че зоната ще се отчупи.

"Прилича на автомобилен прозорец, на който има няколко пукнатини и те бавно се увеличават" - каза д-р Ерин Петит от Орегонския университет.

Засегнатата зона е малка спрямо целия ледник, но сигнализира за преминаване към нов режим.

Засега източният шелф, който е широк около 40 км, се движи напред с около 600 м годишно. Промяната вероятно ще увеличи скоростта на към 2 км годишно. Такава е тя в широкия 80 км западен сектор.

Петгодишният проект за наблюдение на ледника Туейтс се финансира съвместно от американската Национална фондация за наука и британския Съвет за изследване на околната среда, допълва БТА.

Последвайте канала на

Весела Найденова
1332 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини