Синтетичният канабис е по-вреден от природния и отказването е доста трудно

  • 23 септември 2021 11:08

  • 653
  • 0
Синтетичният канабис е по-вреден от природния и отказването е доста трудно
© Getty Images/Guliver

Синтетичният канабис, известен и като "спайс", е по-вреден от природния и хората, които го използват, много трудно се отказват, сочи изследване на британски учени, цитирано от "Юрикалърт".

Експерти от университета на Бат наблюдават 284 души, опитващи се да спрат употребата на синтетичния наркотик. Доброволците познават от личен опит и природния канабис. За целите на изследването те трябва да сравнят въздействието на двата продукта, както и да оценят при кой отказването е по-трудно.

Наркопродажбите са се преместили от улиците към кодирани платформи в интернет

Въпреки че действат върху едни и същи рецептори на мозъка, синтетичният канабис е много по-силен от природния - това го прави по-пристрастяващ и затруднява прекратяването на употребата. Според доброволците синтетичната дрога действа по-бързо, но по-кратко. Освен това дава много повече тежки странични ефекти.

Над две трети (67%) от участниците в изследването съобщават, че са се изправили поне пред три проблема, когато са прекратили употребата на синтетичния наркотик - проблеми със съня, раздразнителност и лошо настроение. Някои от тях са имали и силно сърцебиене. Тези симптоми продължават около две седмици. Според тях те са в доста по-тежка форма, отколкото при лишаването на организма от природния канабис.

Резултатите от проучването показват, че "е необходимо да се положат по-големи усилия, за да се гарантира, че синтетичният канабис не се използва като заместител на природния или на друго лекарство," казва Сам Крафт, който е автор на проучването.
Колегата му доктор Том Фрийман от университета на Бат е на мнение, че има спешната необходимост от разработване на ефективни лечения, които да помогнат при спрането на наркотика.

Изследването им е публикувано в изданието "Сайкофармаколъджи", допълва БТА.

Последвайте канала на

Весела Найденова
653 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини