Китай вече се опитва да влияе върху екипа на Байдън

  • 04 декември 2020 12:44

  • 1558
  • 0
Китай вече се опитва да влияе върху екипа на Байдън
© Getty (архив)

Китайската агентура полага все повече усилия, за да се сдобие с влияние върху бъдещата администрация на Джо БайдънДжо БайдънДжо Байдън (Джоузеф Робинът Байдън) е американски политик. Джо Байдън е роден на 20 ноември 1942 г. в, предаде Би Би Си.

Това предупреждение отправи Уилям Иванина, шеф на контраразузнавателното управление в офиса на директора на националното разузнаване на САЩ. Според израза му китайците работят "на стероиди" - сиреч усилено, и внимателно проучват хората, близки до новия екип.

Началникът на управлението за национална сигурност в правосъдното министерство Джон Димърс разказа, че от Америка са избягали общо над хиляда души, заподозрени в шпионаж в полза на Китай.

По време на онлайн дискусия, организирана от института Аспен, Иванина заяви, че китайското разузнаване е проявявало особен интерес към неотдавнашните президентски избори, както и към водените в САЩ разработки на ваксини срещу коронавируса. "Точно както предвиждахме, китайските усилия все повече се преориентират към новата администрация. Това зловредно влияние, съчетано с обичайното дипломатическо влияние, е насочено не само към хората, които предстои да работят в нея, но и към обкръжението им", заяви той.

"Много е важно новата администрация да осъзнава, че подобни опити за влияние има, да ги разпознава по вид и по вкус. Работим в тази посока", отбеляза Иванина.

По време на изборната кампания Джо БайдънДжо БайдънДжо Байдън (Джоузеф Робинът Байдън) е американски политик. Джо Байдън е роден на 20 ноември 1942 г. в и Доналд Тръмп се обвиняваха взаимно, че се поддават на китайско влияние. Тръмп сочеше свързани с Китай търговски сделки на Хънтър Байдън, син на съперника му, Байдън старши - притежавана от Тръмп сметка в китайска банка.

Джон Димърс съобщи, че през лятото ФБР е установило сред китайските учени, работили в американски лаборатории, няколкостотин души, укрили при получаването на научни визи за САЩ връзките си с китайската армия. "Петима-шестима бяха арестувани, но те са само върхът на айсберга. Честно казано, нито аз, нито колегите ми не се досещахме колко е голям той", заяви Димърс.

По думите му, след като ФБР провело разговори с няколко десетки души, над хиляда китайски изследователи спешно заминали от страната. Според него единствено КНР разполага с "ресурси, възможности и желание" да се занимава с политически и икономически шпионаж "и друга зловредна дейност" в подобни мащаби.

 

През септември по инициатива на американската страна бяха анулирани визите на още близо хиляда китайски учени и студенти. Държавният департамент заяви тогава, че САЩ с радост посрещат студенти от Китай, които "не обслужват целите на Китайската компартия за постигане на военно господство". През юли Държавният департамент затвори китайското консулство в Хюстън като ответна мярка за кражби на интелектуална собственост, извършени от Китай. В отговор Китай обвини САЩ в расова дискриминация, но Джон Димърс отрече към китайските студенти да се проявява предвзето отношение въз основа на етнически принцип.

Китайският президент поздрави Джо Байдън за избирането му

Китайско-американските отношения силно се влошиха през мандата на Доналд Тръмп заради разногласия във връзка с двустранната търговия, правата на човека в Хонконг и борбата с пандемията от COVID-19.

Последвайте канала на

1558 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини