Замърсяването на въздуха увеличава с 15 процента смъртността от COVID-19

  • 27 октомври 2020 10:35

  • 273
  • 1
Замърсяването на въздуха увеличава с 15 процента смъртността от COVID-19
© Getty Images/Guliver

Петнадесет процента от всички смъртни случаи в световен мащаб, свързани с COVID-19, могат да бъдат приписани на дългосрочното излагане на замърсен въздух, според международен екип от учени, ръководен от изследователи от Германия, съобщават Франс прес и ДПА.

Оценката, публикувана в сп. "Кардиоваскюлър рисърч", е направена от специалисти от института "Макс Планк" за химия, Харвардския университет и кипърския Център за климатични и атмосферни изследвания и е базирана върху анализ на замърсяването и данни за коронавирусната пандемия.

Според изследователите смъртните случаи, свързани както с COVID-19, така и със замърсяването на въздуха, представляват "потенциално предотвратима, прекомерна смъртност".

Авторите на изследването смятат, че излагането на замърсен въздух влошава съпътстващите заболявания, които могат да доведат до фатални последици за здравето от вирусна инфекция.

"В случай че вече имате сърдечносъдово заболяване, замърсяването на въздуха и коронавирусната инфекция могат да създадат проблеми, които да доведат до инфаркт, сърдечна недостатъчност и инсулт", казва съавторът на изследването Томас Мюнцел от университета "Йоханес Гутенберг" в Майнц, Германия.

Излагането на замърсен въздух може да наруши развитието на детския мозък

Над една четвърт от смъртните случаи, свързани с коронавируса в Азия, могат да бъдат приписани на замърсяването на въздуха, изчисляват изследователите, в сравнение с 19 процента в Европа и 17 процента в Северна Америка.

Според официалните данни, предоставяни от университета "Джонс Хопкинс", смъртните случаи в света вследствие на зараза с коронавируса надхвърлят 1,1 милиона, допълва БТА.

Втора вълна от инфекции обхваща Европа, като в някои страни се отчитат рекордни нови всекидневни случаи. Същевременно хоспитализациите и смъртните случаи се увеличават по-бавно, отколкото по време на първата пандемична "атака" в периода между март и май, отбелязва ДПА.

Последвайте канала на

Novini.bg
273 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
a

2020.10.27 | 12:48

1
Гладът, мизерните заплати и некачествената храна? Това не убива ли?

Добави коментар

Водещи новини