Срещата на Г-7: Откроиха се методът Макрон и методът Тръмп

  • 26 август 2019 09:24

  • 661
  • 2
Срещата на Г-7: Откроиха се методът Макрон и методът Тръмп
© Getty

Изкуството на дипломатическия удар и изкуството на сделката - тези два лидерски метода се откроиха в първите два дни на срещата на върха на Г-7 в Биариц, отбелязва Франс прес.

Изкуството на дипломатическия удар бе методът, до който предпочете да прибегне френският лидер Еманюел МакронЕманюел МакронЕманюел Макрон е роден на 21 декември 1977 г. в град Амиен. Той е най-младият президент на, домакинът на форума на върха. Сред дипломатическите удари, които той поднесе преди самата среща на върха, бяха срещата му с руския президент Владимир ПутинВладимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975 в Брегансон и новината, че през ноември ще се срещне отново с китайския лидер Си Цзинпин. После Макрон организира работен обяд с Тръмп точно преди вечерята, с която стартира официално срещата на върха Г-7. А във втория ден изненадата дойде и от визитата в Биариц на иранския външен министър Мохамад Джавад Зариф.

Чрез този метод на действие Макрон иска да подчертае колко е полезна личната връзка с всеки лидер, обясняват съветниците му. Той иска да покаже, че във всички конфликти трябва да се говори с всеки и ако е възможно да се играе ролята на посредник, което ще постави Франция отново в центъра на играта на международната сцена. На срещата на върха освен това Макрон се опитва да превърне отново Г-7 в неформален дискусионен клуб между големите сили в света. Заради това няма и да има заключително общо комюнике в края на срещата, което лидерите дори не четат. Ако си спомним предишната среща на върха на Г-7 в Канада, тогава Доналд ТръмпДоналд Тръмп Доналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския дори отказа да подпише подобен документ. Сега Макрон опитва да постигне напредък по конкретни въпроси, като например уреждане на международните кризи. За Амазония например, той обяви, че темата ще е приоритетна на срещата и предупреди, че Франция ще блокира споразумението ЕС-Меркосур, за да протестира срещу отношението на Бразилия по въпроса за катастрофалните горски пожари и борбата с климатичните промени. За това той обаче не предупреди своите испански и германски съюзници, които протестираха срещу подобно блокиране на сделката

Методът на Тръмп, който също се открои на срещата на Г-7 в Биариц, е този, в който сделките, търговията и икономиката са от значение. Верен на миналото си на бизнесмен и на двустранния си подход в международните отношения, Тръмп говори досега в Биариц по търговски въпроси. Сделка с Япония, преговори с Великобритания, остри коментари за търговската война с Китай и никакви коментари за пожарите в Амазония, за климата и за Иран.

Според американски представители французите на тази среща на върха поставят акцента върху проблеми, вълнуващи френското общество, като равенството между мъжете и жените и климатичните промени, оставяйки икономиката на втори план.

Двата подхода на Макрон и на Тръмп обаче породиха някои рискове за Макрон. След вечерята в първия ден от срещата на върха Макрон обяви важен напредък - той имал съгласието на съюзниците си, сред които и Тръмп, за да предаде общо послание на Иран, казаха дипломатически източници. Час по-късно Тръмп открито го опроверга. Загрижен да не предизвика сблъсък с първата сила в света, Макрон намали претенциите и заговори само за общи цели спрямо Иран и за това, че той не е получил официален мандат за преговори с Техеран. Което обаче не му попречи да поднесе нов театрален обрат с визитата вчера на Зариф в Биариц.

Според анализатора от Международната кризисна група Робърт Мали това е знак, че Макрон се опитва да постигне по един много енергичен начин нещо като споразумение между САЩ и Иран. Ако успее, това за него ще е голяма победа, ако се провали, никой няма да му се сърди. Но си остава и рискът Макрон да изглежда като политик, който жестикулира много, но чиито инициативи не водят до нищо. За Амазония например вчера вечерта Г-7 все още не бяха се споразумели по обещаните от Макрон спешни мерки, а това се смята за ключово досие, което може да покаже колко ефикасен е Г-7 и методът Макрон.

Последвайте канала на

БТА
661 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2019.08.26 | 10:18

1

kakvo g7 e tova bre glupci sled kato vav nego ne ucastva nai goliamata darjava vav sveta rusia ha kajete mi koia ot ucastvashtite darjavi e po goliama i po silna ot rusia.

к

2019.08.26 | 15:34

2

Тъ-пак. Голямата ти държава е парии и бедняк. Затичала се е към поредния банкрут. Което е жалко за ресурсите - човешки и природни, с които разполага.

Добави коментар

Водещи новини