България е сред шестте най-засегнати в света от бедствия през 2014 г.

  • 07 декември 2015 18:50

  • 2447
  • 2
България е сред шестте най-засегнати в света от бедствия през 2014 г.
© Булфото (архив)

Три балкански държави, засегнати от най-тежките от 120 години насам наводнения, са сред шестте най-пострадали от крайности във времето през миналата година.

Сред тях е и България, заемаща шесто място в света, заради наводнения и градушки, отнели живота на 31 души и нанесли тежки щети на реколтата и туризма. Другите две страни са Сърбия под №1 и Босна и Херцеговина под №3 в класацията.

Година по-рано България е била на 77-о място, лидерът Сърбия – на 93-о, а Босна и Херцеговина – на 89-о.

Заключенията са на международна група за изследване ефекта от промените в климата в периода 1995 - 2014 година, предвождана от организацията Germanwatch, пише dnevnik.bg.

В челната десетка са още Афганистан (2), Филипините (4), Пакистан (5), Непал (7), Бурунди (8), Боливия (9) и Индия (10).

"При затоплящ се климат хората трябва да свиват тенденцията на внезапни и проливни валежи", казва Зьонке Крефт, един от авторите на Global Climate Risk Index. Той допълва, че през миналата година балканските страни са получили помощ от Фонда за солидарност на ЕС, който може да стане прототип на подобен световен фонд, ако тази седмица има сделка на конференцията на ООН за климата в Париж.

Основните данни, използвани за Индекса на глобалните климатични рискове, идват от застрахователния гигант Munich RE. Според тях наводненията в Сърбия от май 2014 г. са нанесли щети за над 2 милиарда долара, а в Босна и Херцеговина са били евакуирани заради порои и свлачища повече от 90 000 души.

Освен наводненията в Източна България от юни 2014 г., авторите отбелязват и градушката в София от 8 юли миналата година. Като цяло, щетите за България от природни бедствия, изчислени в покупателна способност на населението (РРР), наближават 2.4 милиарда долара. Авторите обясняват, че използват този показател, защото той демонстрира не абсолютен размер на щетата, а сравним икономически ефект – с 1 долар, изгубен заради бедствие, фермер в Индия, например, би могъл да си купи доста повече неща, отколкото един американец, изгубил същата сума.

За целия анализиран период 1995-2014 г. най-пострадалите държави са Хондурас, Мянмна и Хаити. В тазгодишното 11-то издание на Climate Risk Index авторите отбелязват, че данните не претендират да са опит за изчерпателна класация за застрашеност от климатичните промени, а че са предупреждение, че определени райони може да зачестят екстремни и внепазпи прояви на времето.

Последвайте канала на

Novini.bg
2447 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Mitaka

2015.12.25 | 13:43

2
Наѝ-голямото бедствие за България са неѝните управници,всичко останало няма значение.

2015.12.25 | 09:40

1
////България е сред шестте най-засегнати в света от бедствия през 2014 г........///.......НА СВОИТЕ 240 БОГОИЗБРАНИ И НА ТЕХНИТЕ ПРЕДВОДИТЕЛИ

Добави коментар

Водещи новини