Изборите замразиха "Турски поток", пише "Независимая газета"

  • 24 септември 2015 10:03

  • 1196
  • 0
Изборите замразиха "Турски поток", пише "Независимая газета"
© Gettyimages/Gulliver

Русия се фокусира върху близкоизточния дневен ред, пише в. "Независимая газета".

След срещите с палестинския лидер Махмуд Абас и премиера на Израел Бенямин Нетаняху президентът Владимир Путин вчера разговаря с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Двамата лидерите се съсредоточиха върху "търсенето на колективно противодействие срещу екстремистите от забранената в Русия организация "Ислямска държава", но така и не се договориха за бъдещето на Башар Асад и газопровода "Турски поток".

Откривайки джамия в Москва, Путин заяви, че терористите от ИД "извращат" една велика световна религия, убиват хора, варварски унищожават паметници на световната култура и вербуват последователи в Русия. След церемонията Путин и Ердоган се срещнаха в Кремъл.

"Безусловно, главният въпрос на преговорите е ситуацията в Сирия - Турция сега е крайно обезпокоена от руските действия: доставките на оръжие от Москва означават, че ще трябва да се сбогуваме с идеята за бързо отстраняване на Башар Асад, а това предизвиква загриженост и може да доведе до негативна реакция от страна на турското ръководство. Анкара неведнъж е заявявала, че свалянето на Асад представлява по-приоритетна задача, отколкото борбата с ИД", заявява зам.-директорът на Руския институт за стратегически изследвания Анна Глазова за вестника.

"От друга страна Русия неоднократно призоваваше регионалните лидери към разширяване на международната коалиция. Възниква вопросът, доколко турското ръководство е готово за сътрудничество с Русия, но аз мисля, че всичко зависи от това как ще се развие вътрешнополитическата обстановка в светлината на предсрочните парламентарни избори на 1 ноември", продължава тя.

Преди визитата в Русия Ердоган рязко разкритикува Москва за подкрепата за режима на Асад. По мнението на Анкара сирийският президент е неспособен да доведе до мир и стабилност, а "планът Путин", както нарекоха действията на Русия турските медии, беше посрещнат на нож. Той "само задълбочава разделението и шокира", заяви Ердоган и добави: "Последните новини и руски изаявления не ни радват. Те сериозно ни огорчиха".

Турция разполага със сериозни лостове за натиск над Русия. Турските медии широко анонсираха обсъждането на проблема с кримските татари в рамките на преговорите. "Не мисля, че въпросът за кримските татари е бил засегнат на срещата, но трябва да отбележа, че той може да помрачи нашите двустранни отношения в бъдеще", признава Глазова, цитирана от БТА.

"Не е тайна, че в началото на април в Турция се състоял Световен конгрес на кримските татари, на който прозвучаха остри антируски изказвания, и Анкара подкрепи организирането на форума. Ако Турция продължи да разиграва картата с кримските татари в ущърб на националните интереси на Русия, това може да доведе до изостряне на отношенията между двете страни", признава тя.

Друг препъникамък е икономиката. Макар че взаимният стокооборот за първите седем месеца на тази година спадна с 21,5%, Анкара остава важен партньор на Москва, особено в светлината на строителството на "Турски поток". Прокарването на четири нишки на газопровода по дъното на Черно море трябваше да започне през лятото на 2015 година и да завърши до 2020 година, но дейностите бяха замразени за неопределен срок. В навечерието на визитата си Ердоган обяви, че Русия засега не е предприела необходимите стъпки по въпроса за "Турския поток".

"Турското ръководство осъзнава, че Русия е заинтересована от реализацията на проекта, но въпреки всичко Анкара продължава да протака. Смятам, че до изборите няма да бъдат взети никакви решения. Сега въпросът, който вълнува Ердоган, е дали управляващата партия ще остане единствената сила в страната или ще му се наложи да създава коалиция. Но аз съм убедена, че отлагането е в интерес на Русия: Москва може още веднъж сериозно да анализира необходимостта от реализация на проекта във вида, в който бе замислен. Сега Русия се опитва да се избави от зависимостта от Украйна, а в перспектива "Турски поток" ще доведе до зависимост от Анкара: Русия може да се постави в ситуация, когато Турция ще започне да я шантажира".

Турция умело използва разногласията между Русия и Запада. "Турция ще се опитва да балансира върху противоречията между Русия и САЩ. Временното сближаване, което се наблюдаваше след като турските власти разрешиха да се използва военната база Инджирлик, съвсем не означава кардинално подобряване на отношенията със САЩ. Напротив, според медиите отношенията между Ердоган и Обама са доста сложни. И Вашингтон в известна степен залага на смяна на турския лидер, който му се струва авторитарен и непредсказуем", предполага Глазова.

Последвайте канала на

1196 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини