Изследват генетични мутации на маймунската шарка

  • 18 август 2022 14:18

  • 455
  • 0
Изследват генетични мутации на маймунската шарка
© pixabay
Слушай новината Слушай новината

Специалисти изследват дали генетични мутации на вируса на маймунската шарка са предизвикали бързото разпространение на болестта, съобщи АФП, позовавайки се на Световната здравна организация (СЗО), цитирани от БТА.

Двата клада, или отделни варианта на вируса, бяха известни като кладове на Басейна на Конго и на Западна Африка, по името на районите, където са ендемични. В петък СЗО ги прекръсти на клад I и клад II, за да избегне географската стигматизация. Организацията  съобщи също, че клад II има два подварианта - клад IIa и IIb, като последният е в основата на сегашната световна епидемия.

СЗО уточни вчера, че клад IIa и IIb са сродни и имат общ скорошен предшественик, т.е. IIb не е разклонение на IIa.

СЗО обсъжда смяна на името на маймунската шарка

"Още е рано, както за епидемията, така и за лабораторните изследвания, да кажем дали увеличаването на заразените може да се дължи на наблюдавани промени в генома на вируса или на фактори, свързани с гостоприемника (човека)", заявиха от СЗО.

От началото на май се съобщава за възобновяване на инфекциите с вируса на маймунската едра шарка извън ендемичните африкански страни. На 23 юли СЗО обяви международна извънредна ситуация за общественото здраве. Организацията е получила информация за над 35 000 случая в 92 държави и 12 смъртни случая. Почти всички нови случаи са регистрирани в Европа и Северна и Южна Америка.

СЗО предупреди, че кампанията ѝ за преименуване на маймунската едра шарка може да отнеме "няколко месеца". От седмици организацията е обезпокоена от това име, като според експертите то е подвеждащо.

Маймунската едра шарка е наречена така, тъй като вирусът първоначално е идентифициран при маймуни, отглеждани за научни изследвания в Дания през 1958 г. Заболяването обаче най-често се среща при гризачи, а настоящата епидемия се разпространява чрез контакт между хора.

СЗО поиска помощта на обществеността за намиране на ново име и създаде уебсайт за събиране на предложения. 
 

Последвайте канала на

Росица Валентинова
455 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини