Живот в сламена къща

  • 30 септември 2014 13:02

  • 8878
  • 1
Живот в сламена къща
© Татяна Димитрова, Дневник

Веселин Москов разказва за построяването на сламена къща в село Кладница, където ще живее заедно със семейството си.

Как бихте реагирали, ако някой ви предложи да си направите сламена къща, подобна на онази от приказката за трите прасенца? Сигурно ще ви прозвучи като една безумна идея, която не би намерила привърженици. Но грешите. В съзнанието на Веселин Москов такава къща е идеалният дом за него и неговото семейство.

Снимка: Татяна Димитрова, Дневник

Вижте още:  Еко тоалетна пести вода

Веселин взима решение да си построи сламена къща след срещата си с румънеца Петро, който има богат опит в изграждането на подобен тип къщи в други части на Европа. И тъй като Веско търси по-спокойно и уютно място за тричленното си семейство, което обаче да не е твърде далеч от столицата, той решава да започне строежа на своята сламена къща в село Кладница. Необходими са му 450 бали слама, с които да застрои площта от 160 кв.м. Да се намерят такъв брой бали, които да са добре опаковани и сухи след дъждовното лято се оказва не толкова лесна задача. Въпреки трудностите, Веско успява да се сдобие с подходящи бали и строежът на сламената къща започва.

Снимка: Татяна Димитрова, Дневник

Изгражда се носеща дървена конструкция, между която започва да се реди сламата. За да се постигне желаният краен резултат, е необходимо сламата да се “среше” със специално направен за това дървен чук. С изработката на този чук се залавят майсторите, защото за разлика от други страни в Европа, у нас такива специфични инструменти липсват. След “сресването” на сламата, конструкцията се огражда с плътно прилепнала с помощта на бамбукови колове мрежа, която да осигури сбитост и по-голяма здравина на материала. За основите, покрива, изолацията и дограмата се използват традиционните материали, а отоплението през зимните месеци ще се осигурява с помощта на камина с въздушна риза.

Вижте още:  Изолация - цени

Снимка: Татяна Димитрова, Дневник

Въпреки присмехът на съседите им, Веско и семейството му ще напуснат сегашния си апартамент в София и ще обитават тази сламена къща следващото лято. По тяхно мнение и според думите на различни специалисти, животът в такава сламена къща има много предимства. Разходите за енегрия ще бъдат в пъти по-малко отколкото ако къщата беше тухлена, защото балите правят стените дебели и осигуряват добра изолация. Освен това, инвестицията в такъв дом би била с 30, 40 пъти по-евтина, от монолитното строителство.

Снимка: Татяна Димитрова, Дневник

Въпреки положителните страни на този тип къща и нейното по-широко разпространение в други страни в Европа, в България има само още една такава постройка - в село Вихрен.

Снимка: Татяна Димитрова, Дневник

Вижте още:  5 начина да задържите лятото в дома си

Ако вие сте сред хората, които търсят начин да се отърват от забързаното ежедневие и да заживеят по-икономично и природосъобразно, може би точно този тип къща от слама е подходяща за вас. Ако сте традиционалисти, може би ще предпочетете най-разпространените у нас монолитни къщи. А ако търсите нещо по средата, то тогава доверете се на технологията на сглобяемите дървени къщи. Намерете подходящия за вас изпълнител в категория Строителство на сгради в MaistorPlus, който ще превърне идеята ви за “приказната” къща в реалност.

Оригинална статия: http://maistorplus.com/blog/post/308/zhivot-v-slamena-kyshta

Последвайте канала на

8878 1

Коментари 1

Добави коментар

2016.06.15 | 08:38

1
Много добре изглежда Къщата от балирана слама и навярно собственика ще бъде доволен от инвестицията си. Но идеята е добра и навярно и други бизнесмени ще се намерят да направят такива къщи.Пожелавам на семейството да се живи и здрави и да се радват на новият си дом.

Добави коментар

Водещи новини