Tрансформацията - кухня на балкона

  • 14 юли 2015 13:00

  • 28821
  • 3
Tрансформацията - кухня на балкона
©

В съвременните домове оптималното използване на всяко кътче от жилищната площ често поражда нуждата от реконструиране на помещенията.

В голяма част от стандартните жилища и най-вече в апартаментите, предвиденото място за кухня е недостатъчно. Поради това често се прибягва до приобщаване на прилежащата тераса като доказано най-лесен начин за уголемяване на полезната площ в кухнята, превръщайки балкона във функционален кухненски бокс с трапезария към него.

Цветна трансформация

Като цяло тази трансформация не е сложна и може да бъде изпълнена в относително кратък срок. Важно е обаче преди да пристъпим към действие, да се запознаем със законовите правила, свързани с тази реконструкция и да се снабдим с необходимите документи и разрешителни, с цел да си спестим главоболия и санкции от едно незаконно преустрояване. След като разполагаме със специфичните документи, в които нагледно е указано кои стени е позволено да премахнем, вече може спокойно да започнем работа.

Да остъклим балкона


Остъкляване с качествени стъклопакети - необходимо е да направим нужните измервания и да определим характерния профил на остъкляване съобразно пространството както и вида отваряемост.

Топлоизолация на приобщения балкон е важен момент в процеса на работа. Подобряването на топлоизолацията ще намали разходите за отопление през зимата и съответно ще допринесе за климатизацията през лятото.

Ненужни стени - в повечето случаи се дава позволение за премахване на балконската врата заедно с прозореца. В така отвореното пространство можем да отстраним стената под прозореца, с което да постигнем повече простор за цялото помещение.

Другият вариант е да запазим тази стена и превърнем в практичен и функционален бар-плот като облицоваме панела с камък, дърво или ламинат. При всички случаи трябва да работим по предоставения проект и да премахнем само тези от стените, за които имаме разрешение. По подходящ начин може да укрепим остатъка от конструкцията и да го моделираме в оригинална арка.

Електрическата инсталация

Независимо от това дали ще изнесем кухненското обзавеждане в присвоената зона или ще използваме мястото само за отделни електроуреди и мебели, със сигурност ще се наложи да помислим за функционално осветление. Тъй като светлината от досега използваната кухня няма да е достатъчна, добре е да обособим основно и допълнително осветление и за кухненския бокс. Вградените луни в арката на конструкцията също са изключително оригинален и ефектен вариант. За да сме сигурни в удобното и практично проектиране на кухненския бокс е добре предварително да определим мястото на всяка една част от обзавеждането. По този начин ще може да предвидим къде точно са ни нужни допълнителни ключове или контакти.

Подът и стените

Дали ще залепим тапети или ще използваме латекс за боядисване на стените е изцяло въпрос на собствените ни предпочитания. Ако изберем латекс като вариант, добре е той да е влагоустойчив. Подът може да облицоваме в теракота, ламинат или коркови плоскости. Ако искаме да е изпълнен като продължение на пода в предишната кухня, следва да се съобразим с избраната настилка. Ако обаче, искаме да постигнем разделяне на помещението на две отделни зони трябва да използваме различен материал и отделителна лайсна. Повдигнатото ниво на пода също е разпространен вариант за отделяне на кухня и дневна. При условие, че височината позволява, бихме могли да повдигнем нивото с поне 10 см. Преди всичко е добре подът да е здрав, влагоустойчив и лесен за почистване.

Мебелите и обзавеждането

Един от начините е да оставим по-голяма част от уредите и мебелите в същинската кухня, като поставим в приобщеното пространство тези, за които едва сме намирали място, например хладилникът или печката. Другият вариант е да оформим практичен кухненски бокс в усвоената част, а бившата кухня да превърнем в трапезария или дневна. Ако пространството е ограничено, най-често се предвижда място за електроуреди, основно готварска печка, мивка и шкафове. Добре е да помислим за функционален плот, макар и в ограничени размери. Ако разполагаме с повече пространство може да добавим повече кухненски модули и уреди.

Предимства от обособяването на терасата в кухня

* Компенсиране на недостигът на пространство в кухнята;
* Увеличаване на естествената светлина в помещението;
* Удобство при сервиране на тържества;
* Съчетаване на полезното с приятното - докато готвим, сме със семейството си.

В модерните жилища присвоеният балкон намира изключително разнообразно приложение като отделен обособен кът, който може да бъде трансформиран както в куненски бокс, така и в място за почивка и четене, дрешник, малък кабинет и дори място за спане. С малко въображение и вдъхновение можем да превърнем оригиналните си идеи в реалност и да преобразим и обогатим дома с повече пространство и простор.

Последвайте канала на

28821 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Готов на пари и финансиране на проекти

2017.05.17 | 03:00

3
Здравейте госпожо. как си? Моля, това е много важно, не пренебрегвайте моето послание. Защото аз съм тук, за да помогнем. Аз съм търговец, аз съм в партньорство с няколко банки. Аз също заеми между физически лица в размер от 3%. Аз също се финансират проекти, ми работа варират от

2015.08.26 | 20:20

2
Само като гледам ме хваща клаустрофобия, особено на предпоследната снимка,въобще не мога да си представя как може да се готви там.
А.В.

2015.07.26 | 20:01

1
Много е удобно.Вече съм направила нещо подобно с излишно големите си тераси (приди 7-8години), но как да го узаконя?

Добави коментар

Водещи новини