Заснеха останки от подводницата „Титан“ на морското дъно

13
© Х

Нови кадри, публикувани от бреговата охрана на САЩ, показват на морското дъно опашния конус на подводницата „Титан“.

Бивш служител на компанията, която стои зад обречения подводен апарат „Титан“, заяви на публичното изслушване, че според него инцидентът е бил неизбежен, тъй като фирмата е „заобиколила“ всички стандартни правила.

Бившият инженерен директор на OceanGate Тони Нисън разказа на изслушването, че веднъж е отказал да влезе в подводницата няколко години преди последното пътуване на „Титан“.

Бившият ключов служител на компанията е бил помолен от главния изпълнителен директор да състави доклад за проверка на качеството на „Титан“ през 2018 г. Съдебните документи показват, че Лохридж е имал сериозни опасения относно конструкцията на плавателния съд, включително факта, че той е изработен от въглеродни влакна. Предупредил е, че материалът ще се поврежда все повече при всяко гмуркане, предаде БТВ.

Бившият оперативен директор на OceanGate Дейвид Лохридж свидетелства, че е предупредил за потенциални проблеми с безопасността, преди да бъде уволнен през 2018 г.

В понеделник длъжностните лица представиха подробна информация за комуникациите между „Титан“ и кораба майка. „Всичко тук е наред“ е било едно от последните съобщения от подводницата, преди тя да се взриви.

Дейвид Лохридж също така обвини компанията и нейния главен изпълнителен директор в „арогантност“, като заяви, че те са отказали да работят с експерти от Вашингтонския университет за разработването на подводницата „Титан“ и са предпочели да направят цялата инженерна дейност на място.

Лохридж заяви, че цялата идея на OceanGate е била „да се правят пари“.

Петима души на борда ѝ загинаха, когато експерименталният дълбоководен плавателен съд се взриви през юни 2023 г., докато започваше планирано спускане към останките на „Титаник“.

По време на 13 гмуркания до „Титаник“ през 2021 и 2022 г. подводницата е имала 118 проблема с оборудването.

По-рано тази седмица при изслушване стана ясно, че едно от последните съобщения на петчленния екипаж, преди да изгуби завинаги връзка с кораба майка, е било „Всичко тук е наред“.

Публичните изслушвания започнаха в понеделник като част от двуседмичното разследване на катастрофата, провеждано от Бреговата охрана на САЩ. Разследването продължава вече 15 месеца. Лохридж е уволнен от OceanGate и съден от компанията за разкриване на поверителна информация. Той подаде ответен иск за неправомерно уволнение.

След инцидента OceanGate преустанови всички проучвателни и търговски операции.

Той разказа още, че отношенията му с компанията са започнали да се развалят през 2016 г., защото е изразил загриженост относно безопасността. Бил е дори обвинен, че създава проблеми заради това, че е бил откровен.

„Имаше много малко научна обосновка“, допълва той.

„Те смятат, че могат да се справят сами без подходяща инженерна подкрепа“, каза Дейвид Лохридж.

Освен главния изпълнителен директор на OceanGate Стоктън Ръш на борда на подводницата бяха британският бизнесмен Хамиш Хардинг, пакистанските милиардери Шахзада Даууд и сина му Сюлейман, както и френският водолаз Пол-Хенри Наржеолет.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
13

Свързани новини

Водещи новини

Заснеха останки от подводницата „Титан“ на морското дъно | Новини.бг