Бабите и дядовците излагат на риск здравето на внуците си, като ги глезят

  • 16 ноември 2017 09:11

  • 7495
  • 1
Бабите и дядовците излагат на риск здравето на внуците си, като ги глезят
© Pixabay

Баби и дядовци, ако не искате да превърнете внуците си в бъдещи затлъстели пушачи, изложени на повишен риск от рак, не прекалявайте с грижите си за тях, предупреждават авторите на британско проучване, цитирани от в. "Дейли експрес".

Поверяването на внуците на грижите на твърде отдадените баби и дядовци крие рискове за здравето им, според изследователи от университета на Глазгоу, Шотландия. Причината е, че по-възрастното родителско тяло е склонно да глези децата с изкусителни лакомства, да ги подтиква към преяждане и да толерира заседяването им пред телевизора или компютъра, вместо да окуражава забавленията и физическата им активност на открито.

Бабите и дядовците освен това принадлежат към поколение, което все още "припалва цигари". Така те не само излагат подрастващите на пасивно пушене, вредите от което са известни, но и увеличават вероятността внуците им да последват лошия им пример.

За целите на проучването, публикувано в сп. "PLOS One" и финансирано от организацията Кенсър рисърч Ю Кей, специалистите са анализирали данни от 56 изследвания в 18 страни. Изследователите не са взели предвид благоприятните емоционални ползи от времето, което децата прекарват с бабите и дядовците. Целта на учените е била да определят привичките, с които по-възрастните родители оказват влияние върху детското здраве.

"От анализираните изследвания установихме, че за майките и бащите е трудно да обсъждат със своите родители проблемите с пушенето пред децата им и прекомерното им хранене. Имайки предвид, че много майки и бащи разчитат на помощта на бабите и дядовците, това трябва да се промени и темата за здравето на подрастващите да бъде внимателно разисквана. Резултатите от анализа ни ясно показват, че поведението, макар и несъзнателно, на бабите и дядовците, крие рискове за бъдещото здраве на внуците им", казва ръководителката на екипа д-р Стефани Чеймбърс.

Последвайте канала на

БТА
7495 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
12345678

2017.11.18 | 21:13

1
Мдаа този проблем явно не е само български!!!!

Добави коментар

Водещи новини