Откриха гроб на тракийска принцеса

  • 01 август 2015 07:24

  • 9834
  • 0
Откриха гроб на тракийска принцеса
©

2000-годишен гроб на знатна тракийска принцеса от племето одриси разкри този четвъртък край първомайското село Татарево екип от археолози с ръководител директорът на Археологическия музей в Пловдив доц.д-р Костадин Кисьов.

Гробницата била иззидана с тухли и е датирана от 90-та година на първи век след Христа. Разкопките са спасителни, след като тази пролет иманяри прокопали 6-метров тунел и се опитали да разграбят Голямата могила край Татарево, пише "Монитор".

От полицията навреме хванали набезите и алармирали Министерството на културата. Оттам издали предписание Археологическият музей в Пловдив да започне спасителни разкопки на обекта. Благодарение на 40 000 лева, отпуснати от община Пловдив и общинския съвет, проучването на Голямата могила станало факт, разказва доц. Кисьов. Само за около 20 дни работа археолозите разкрили два гроба.

Първият бил на дълбочина 3 метра, като останките били в ковчег. Вторият – на видната тракийка, бил на дълбочина около 6 метра. Предполага се, че останките са на жена от племето одриси, която била изгорена на клада някъде извън могилата и положена в гроба с всичките си любими вещи. Сред тях археолозите се натъкнаха на добре запазен дървен гребен на 2000 години, който бил част от погребалните дарове. Останките є били сложени в гроба заедно с част от въглищата, с които била изгорена, а върху тях и преди да бъде затворен гробът, били поставени погребалните дарове.

„Досега сме открили един много голям бронзов съд с 4 крака, един бронзов леген, два стъклени съда, една бронзова апликация с изображение на Горгона Медуза и две глинени съдчета. Продължаваме да разкриваме в единия ъгъл на гробницата съд, който най-вероятно е сребърен”, обяснява доц. Кисьов.

По думите му в гроба бил открит и голям глинен съд, служел също за леген, на който имало печати от производителя. Те указвали, че съдът е изработен около 90-та година след Христа. Така археолозите успяват да датират гроба на видната тракийска принцеса от 1 век след Христа. Цялата є гробница била изградена от тухли и покрита отгоре с големи масивни тухли с размери 70 на 50 см и дебелина от 6 см.

„Това е тракийско погребение на тракийка от ранно-римския период. Най-вероятно тя е принадлежала към тракийски аристократичен кръг, защото виждаме, че е погребана някъде по средата на могилата. Тоест, могилата е била издигната, след което жената е погребана и върху гробницата є е насипана още пръст”, обясняват археолозите.

Работата по Голямата могила се оказала доста обемна и заради големината на обекта. Могилата е в диаметър 67 метра с височина 12 метра. „Това са около 29 000 кубически метра пръст, които трябва да се изкопаят и проучат. Започнахме да проучваме могилата от нейния връх към основата. На практика в момента сме стигнали нивото на иманярския тунел”, казва ръководителят на екипа доц.д-р Костадин Кисьов. Предполага се, че Голямата могила е нещо като фамилна гробница на тракийски аристократичен род.

Археолозите очакват в дълбочината й да разкрият и централното погребение на вероятно виден тракийски владетел. Може това да е бил съпругът на погребаната след кремация жена, а може и да е на някой друг местен велможа. Това обаче тепърва ще се установява, тъй като вероятно разкопките на Голямата могила край Татарево ще продължат още месец. Те подкрепят идеята за създаване на специален фонд към Министерството на културата (МК), за да може държавата да отпуска средства за спешни спасителни разкопки. „Защото ако сега не бяхме започнали разкопки, а ги бяхме забавили за след 2 години, то дотогава тази могила щеше да е разкопана и разграбена. Това е идеята на такъв фонд, който трябва да има към МК”, е категоричен доц. д-р Костадин Кисьов.

След приключване на разкопките на Голямата могила край Татарево се очаква Археологическият музей в Пловдив да организира изложба с откритите ценни предмети.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
9834 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини