ЕК: Загрижени сме от слабата разкриваемост на поръчковите убийства в България

  • 18 юли 2012 14:43

  • 1974
  • 3
ЕК: Загрижени сме от слабата разкриваемост на поръчковите убийства в България
©

Европейската комисия обръща особено внимание на усилията за борба с организираната престъпност в доклада си за напредъка на България съгласно механизма за сътрудничество и проверка.

В доклада, представен днес в Брюксел, се изразява загриженост от слабата разкриваемост на поръчковите убийства в страната.
Макар България да инвестира значително в подобряването на институционалната и правната рамка за борбата с организираната престъпност от 2010 г. насам, налице са само ограничени резултати: едва няколко значими дела за организирани престъпни деяния получиха осъдителни присъди, а бяха постановени няколко оправдателни присъди по значими дела, по които публично известните доказателства пораждаха очаквания за осъдителни присъди. Трябва да се отбележи сериозната загриженост във връзка със слабите резултати при разкриването на поръчкови убийства — от общо 33 поръчкови убийства, наблюдавани от Комисията от 2006 г. насам, са образувани едва четири съдебни дела, макар разследването по известен брой дела да е все още в ход. През тази година бяха извършени и редица нови поръчкови убийства. В тази връзка е важно да се отбележи, че Комисията редовно получава оплаквания от български граждани и чуждестранни инвеститори във връзка с бездействие на съдебната система и предполагаеми тайни споразумения с организираната престъпност на местно ниво. По-голям напредък може да се наблюдава в области, свързани със сътрудничеството на България с други държави членки. То доведе до голям брой действия, насочени конкретно към противодействие на престъпленията, които имат трансгранично измерение, например контрабандата на наркотици, пише в доклада.

Слабите общи резултати от действията по отделните дела не могат да бъдат отдадени на конкретна институция. Анализът показва, че слабости се откриват на всички фази от процеса на разследване и от съдебния процес, на ниво полиция, прокуратура и съдилища. Някои от слабостите са системни, по-специално разделянето на следствените дела между няколко органа и недостатъците в процеса на сътрудничество, слабостите при използването на доказателствата и специфичните недостатъци в области като защитата на свидетелите и икономическия и финансов анализ. България се нуждае от ясни и ефективни процедури и практики и от по-добри способи за сътрудничество, за да постигне успех по значимите дела за организирани престъпни деяния. Извършването на цялостна независима оценка на провалилите се дела с подкрепата на партньори от ЕС и предприемането на корективни мерки под формата на план за действие изглежда най-ясният начин за постигане на напредък.

Системните грешки в областта на правоприлагането бяха онагледени наскоро, след като двама известни осъдени избегнаха изпълнението на наложеното им наказание лишаване от свобода. Българските власти не успяха да задържат едни от най-големите престъпници в страната след връчване от съда на постановената присъда. Това следва да се разглежда като голям провал на системата.

Последвайте канала на

Валери Зайцев
1974 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Иво

2012.07.18 | 21:46

3
Да бе, то пък при тях всичко цъфти. А бе казах си аз, щом почнахме да им спираме дрогата не е добре работата. Цецо, спри да ловиш наркотици, че западняците няма с кво да се друсат, за това се сърдят
gundi

2012.07.18 | 16:57

2
пак ни наредиха
***

2012.07.18 | 16:57

1
ниската им успеваемост е смехотворна в очите на европа

Добави коментар

Водещи новини