БЛС против глобалните бюджети в здравеопазването

  • 26 октомври 2011 14:30

  • 682
  • 0
БЛС против глобалните бюджети в здравеопазването
© Снимка: Булфото

Българският лекарски съюз се обяви категорично против въвеждането на т.нар. глобални бюджети като система за финансиране на здравните заведения. От организацията се обявиха за метода на Диагностично свързаните групи /ДСГ/, подкрепен и от здравния министър, но призоваха той да се въвежда поетапно.

Председателят на браншовия съюз Цветан Райчинов посочи, че от края на септември са започнали да "валят" предложения за ускорено въвеждане на ДСГ и други - за въвеждане на глобални бюджети за болниците.

Райчинов коментира думите на министър Стефан Константинов, които заяви, че въвеждането на ДСГ е решено и няма да има преговори със браншовата организация.

"БЛС е категорично за въвеждане на ДСГ, но при условие, че това става поетапно, като в Швейцария и Австрия, където те се въвеждат в продължение на 20 години. Това, което е във Франция не са точно ДСГ. Там въвеждането им започна от 8 години", каза председателят на лекарския съюз.

По думите му, без предварителна подготовка и яснота няма как да се въвеждат ДСГ.

Райчинов уточни, че това не е метод на лечение, а на финансиране: "Това е средна стойност на даден вид заболяване. Тя се умножава по броя на преминалите болници по дадената диагноза и коефициента на тежест на диагнозата. Така се формира сумата, която се плаща на лечебното заведение. Проблемът е, че в момента държавата няма пари да плаща за ДСГ, така че засега остава методът на клиничните пътеки".

От БЛС обаче са категорично против другото предложение - за въвеждане на т.нар. глобални бюджети. "Тоест да се дават определени суми на болниците, с които те да се оправят. Не съм привърженик на теориите на конспирацията, но мисля, че тук нещо прозира", коментира Райчинов.
Според Райчинов, с това предложение се цели кредиторите да си получат парите и да се оставят болниците да се оправят с останалото. При този метод няма никаква защита за болниците срещу принудително събиране на дълговете. По думите му общо болниците в страната към момента дължат 360 млн. лева. Има начин тези пари да се върнат и мисля, че тази сума не е непосилна за една държава, при положение, че близо 1,5 млрд. лева бяха прибрани. Тези болници са държавни. В закона за лечебните заведения има достатъчно ясни текстове за оздравителни програми и т.н.

От БЛС посочиха още, че и тази година не се предвижда никаква регулация при отпускането на лекарствата. Освен, че няма регулация, общата сума за лекарства надвишава сумата за доболничната помощ. Тук трябва да има регулация като при медицинските дейности", каза Цветан Райчинов.

От съюза се обявиха и против идеята за отпадане на електронната здравна карта. Предложението е включено в проект за промяна на Закона за здравното осигуряване. Сегашният закон предвижда тя да бъде въведена до края на годината. "Ние предложихме въвеждането на картата да се отложи с две години, но от министерството се предлага тя да отпадне въобще. Явно не ние сме тези, които не искат да има контрол. Електронната здравна карта е най-важното към момента, ако искаме да има ефективен контрол", каза Цветан Райчинов.

Последвайте канала на

682 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини