Едва 3 на сто от българите са на мнение, че законността не е важна

  • 17 юли 2019 17:22

  • 216
  • 0
Едва 3 на сто от българите са на мнение, че законността не е важна
© Pixabay

За 94 на сто от българите е важно законите да се отнасят за всички - граждани и управляващи, независимо от мястото им в обществото, богатството им, политическите им връзки или произхода им. Това показват данни от проучване, разпространени днес от Европейската комисия.

Над половината (67 на сто) определят това като много важно, за 27 на сто е важно, за два процента "не е толкова важно", за един процент "не е важно", а три на сто нямат мнение. За 57 на сто е много важно законите у нас да бъдат ясни и предвидими, за 35 на сто това е важно, а три на сто са без мнение. Сходно е разпределението на отговорите за това дали е важно законите да подлежат на оспорване и оценка, както и да бъде лесно проследяването на законотворчеството.

Също 94 на сто са отговорили, че е важно или много важно да има подобрение по въпроса с равнопоставеността пред закона, възможността за оспорване на законите и за наблюдение над работата на законодателите. Общо 96 на сто са на мнение, че корупцията сред държавници и политици трябва да бъде разследвана и да се стига до съд.

Общо 95 на сто споделят мнението, че държавниците и политиците не трябва да се облагодетелстват от службата си, а следва да се водят от етични правила и да дават ясни обяснения за приеманите решения. В 90 на сто от отговорите се подкрепя възможността съдът да се произнася по решения, свързани с данъци, пенсии, обществени поръчки, образование и здравеопазване.

При 93 на сто от отговорите се посочва, че е важно гражданите да могат да защитят правата си пред независим съд, който не е под влиянието на политически и/или икономически интереси. За 95 на сто е важно полицията и прокуратурата да разследват "правилно" и независимо всички (уличени). Общо 80 на сто настояват делата да не бъдат прекалено продължителни и скъпи.

За 88 на сто от българите е важно медиите и гражданското общество да могат да критикуват правителството и бизнеса без страх от сплашване. Същият е делът на онези, които искат във всички държави от ЕС да се спазват основните принципи на Общността, но едва 34 на сто заявяват, че знаят кои са тези ценности.

Европейската комисия съобщи днес, че въвежда годишни доклади за състоянието на върховенството на закона във всички държави от ЕС. Тази цел бе потвърдена и от новоизбрания председател на комисията Урсула фон дер ЛайенУрсула фон дер ЛайенУрсула фон дер Лайен – германски лекар и политик (по баща Албрехт). Урсула Гертруда Албрехт е. В съобщението на ЕК се отбелязва, че докладите ще помогнат за ранно откриване на възникващи нередности. В последните пет години ЕК трябваше да се справя с действия срещу върховенството на правото в ЕС.

Европейският проект се основава на постоянното зачитане на принципите на правовата държава. Това е предпоставка гражданите да упражняват правата си по силата на европейското законодателство и за взаимното доверие между държавите в ЕС, добавя комисията. ЕК уточнява, че ще насочи бюджетни средства към гражданското общество, за да се обясняват правилата на правовата държава. Предвижда се допълнително сътрудничество със

Съвета на Европа, съдебните мрежи и националните парламенти. Комисията призовава Европейския парламент, Съвета на ЕС и европейските държави да участват пълноценно в този процес. ЕК заявява, че при нарушения на върховенството на закона ще продължи да използва в пълна степен своите правомощия, ако мерките за ранно предупреждение и предотвратяване на нарушенията не са ефективни. ЕК изразява готовност да иска от Съда на ЕС разглеждане на делата за нарушаване на законността по бързата процедура, когато е необходимо.

Данни от проучване на обществените нагласи показват, че 80 на сто от гражданите на ЕС определят като важна ефективната съдебна защита от независими съдилища, равенството пред закона и задълбоченото разследване и наказателно преследване на корупцията. Над половината (56 на сто) не се чувстват достатъчно информирани за състоянието на принципите на правовата държава.

Над 80 на сто от гражданите отдават голямо значение на спазването на законността. Близо 90 на сто са на мнение, че върховенството на закона трябва да се спазва навсякъде в ЕС. Проучването показва силна подкрепа за ролята на медиите и гражданското общество в търсенето на отчетност от управляващите.

Над 80 на сто намират за важно медиите и гражданското общество да могат да действат свободно и да критикуват правителството, без да бъдат сплашвани.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
216 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини