Марсилеца осъди прокуратурата за мотаене

  • 19 декември 2013 18:35

  • 1896
  • 1
Марсилеца осъди прокуратурата за мотаене
©

Нумизмат осъди прокуратурата в Русе да му плати 7000 лева - обезщетение за причинения стрес от проточилото се 3 години разследване срещу него. Иван Иванов-Марсилеца искаше 30 000 лева, но окръжният съд намали иска. Магистратите обаче са категорични, че държавното обвинение е просрочило цели 10 пъти досъдебното производство.

За първи път в историята на родното правосъдие обвиняем настоя при висящо дело да получи възмездие за проточилото се прекалено дълго изясняване на случая. Искът му е по Закона за отговорността на държавата, уточниха магистрати.

Марсилеца бе арестуван през март 2011 г. в София при шумна акция на ГДБОП. Заедно с него зад решетките бяха прибрани нумизматите Мирослав Димитров-Абдерата, Никифор Никифоров и още 8 души.

Антимафиоти твърдяха, че Марсилеца и Абдерата са организатори на канал за културни ценности към Западна Европа и Щатите. Обявиха, че при операцията са иззети над 1000 антични златни и сребърни монети, повече от 1200 керамични съда, метални и костни апликации, пръстени, бронзови статуетки, каменни оръдия на труда и тухла с печата на XI Клавдиев легион.

Делото се наблюдава от Софийската градска прокуратура и още не е влязло в съда. Марсилеца е обвинен "за притежание на нерегистрирани археологически ценности и участие в организирана престъпна група за добиване и продажба на ценности". След няколко дни в ареста Марсилеца и аверите му бяха пуснати срещу парични гаранции.

Покрай проточилото се разследване бизнесът на Иван Иванов в хотелиерството, строителството и търговията с бижута западна. Имотите му бяха запорирани заради 50 000 евро банков заем, а съпругата му го напусна.

Групата бе заподозряна за нелегален износ на 14 сребърни чинии от Аланското съкровище. То бе изровено от иманяря Найден Блангев през 1999 г. край Пазарджик и продадено на пловдивския антиквар Марин Велков. През 2006 г. на търг в аукционната къща "Кристис" се появи една от чинияте с начална цена 300 000 паунда. Други 9 блеснаха в гръцкия музей "Бенаки".

 Прокуратурата работи по версията, че Абдерата и Марсилеца са поели канала за износ на сребърните уникати от антикваря Марин Велков. Смята се, че те са разпродадени по тайни търгове на частни колекционери в Западна Европа и САЩ.

Марсилеца от 1995 г. живеел в ЮАР. Бил арестуван при едно от завръщанията си в България. За него се говори, че покрай бизнеса му с диаманти си купил мина в Южна Африка. Основната му дейност била да изкупува монети и различни антики от Германия, които узаконявал с издадения му документ от аукциони и заложни къщи. После изработвал копия на скъпоструващи бижута и ги пласирал на богати клиенти в Америка, предимно в Лас Вегас.

"Арестът, последвалите финансови проблеми и разводът съсипаха Марсилеца. Сега той живее в мизерия и едва свързва двата края", казват негови познати.

Молбите, подадени от адвоката на Марсилеца клиентът му да се запознае с материалите и "обоснованите предположения" на обвинението по делото, засега получават мълчалив отказ.

"Последните поправки в Наказателно-процесуалния кодекс възстановиха статута на т.нар. вечен обвиняем. Но дори при дело с голяма фактическа и правна сложност, по което доказателства се бавят заради международни следствени поръчки, разследването не може да трае до Второ пришествие.

Сега прокуратурата си удължава сроковете, досъдебните производства се точат с години, а държавата плаща обезщетения от джоба на данъкоплатците", коментираха юристи.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1896 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2013.12.23 | 11:11

1
голем ташакчо, богат колкото си щеш, а сега бил беден кат мишок. не е истина това просто. прав е за това че много се точат делата, но пък човека си е виновен от всякъде. мафиотарии голям

Добави коментар

Водещи новини