Парламентът ще контролира комисията за конфискация

  • 26 април 2012 20:17

  • 648
  • 0
Парламентът ще контролира комисията за конфискация
© Булфото

Парламентарен контрол върху новата комисия за отнемане на незаконно придобито имущество предвидиха депутатите в приети на второ четене текстове от закона за конфискация на незаконно придобито имущество. Членовете й са длъжни по покана на Народното събрание да се явяват и да предоставят исканата информация.

Христо БисеровХристо Бисеров Христо Дамянов Бисеров е роден в Хасково. Завършва "Право" в Софийския университет "Св. Климент от ДПС предложи да се запише, че контролът се извършва чрез правната комисия към парламента - отхвърлено. Екатерина Михайлова от Синята коалиция настоя и за съдебен контрол. Мнозинството не прие предложението й за постоянна парламентарна комисия на паритетен принцип с ротационно председателство да следи за работата на комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, съобщава БТА. Специализирана комисия беше предвидена и в предложението на вносителя, но не фигурира в предлагания от водещата комисия по вътрешна сигурност вариант.

Съпредседателят на Синята коалиция Иван КостовИван Костов През 1967 година завършва средно образование в 18-о СПУ "Кирил и Методий" (СОУ "Уилям Гладстон") - прогнозира, че комисията реално ще започне работа след не по-рано от половин година. Това означава, заключи той, че, ако в нея няма достатъчно политическа отговорност, резултати няма да има преди изборите. Затова, според него, е необходима специализирана парламентарна комисия за контрол.

Мая Манолова от Коалиция за България беше категорична, че няма орган в държавата, който да е безконтролен, да сее произвол, да засяга чувствителна сфера от правата на българските граждани. Всяка година до 31 март комисията трябва представя пред НС доклад за дейността си. Документът се адресира и до президента, Министерския съвет, както и ще се публикува на сайта на комисията.

Предвижда се решенията да се приемат с мнозинство повече от половината членове. Не се прие предложението на Христо БисеровХристо Бисеров Христо Дамянов Бисеров е роден в Хасково. Завършва "Право" в Софийския университет "Св. Климент за квалифицирано мнозинство от две трети. Решенията подлежат на обжалване по реда на Административно-процесуалния кодекс. Обжалването на решението не спира неговото изпълнение, обясни Емил Радев от ГЕРБ.

Комисията решава за образуване на производство по този закон, което включва внасяне в съда на искане за налагана на обезпечителни мерки и на иск за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. Директорите на териториалните структури трябва да имат висше юридическо или икономическо образование и най-малко пет години стаж по специалността, а инспекторите - се назначават след конкурс, записаха като професионален критерий депутатите.

Информацията, която им е станала известна е служебна тайна. При встъпването си в длъжност те ще подписват декларация за неразгласяване на данните. Членовете на комисията, директорите на дирекциите, инспекторите и служителите са задължени да подписват декларация за частни интереси и за частен интерес по конкретен повод. Членовете на комисията и директорите на териториалните звена не носят имуществена отговорност за причинени вреди при упражняване на възложените им по този закон правомощия, освен, ако щетите са настъпили в резултат на умишлени престъпления от общ характер. За сметка на републиканския бюджет те ще имат застраховка "Злополука" и "Живот" при изпълнение на служебните задължения.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
648 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини