Парламентът отхвърли предложението за намаляване наполовина на лихвите по студентските кредити

  • 29 март 2018 11:24

  • 2273
  • 1
Парламентът отхвърли предложението за намаляване наполовина на лихвите по студентските кредити
© Novini.bg

Със 72 гласа "за", 28 "против" и 70 въздържали се мнозинството в парламента отхвърли на първо четене предложените промени в Закона за кредитиране на студенти и докторанти за намаляване на лихвите по студентските кредити наполовина.

Измененията бяха внесени от Лало Кирилов /"БСП за България"/и група народни представители. В подкрепа на промените гласуваха от левицата и ДПС. Двама депутати от "Обединени патриоти" също подкрепиха текстовете, останалите от групата се въздържаха.

Със законопроекта се предлагаше намаляване на лихвата, която кредитополучателят дължи на банката от 7 на 3.5 процентни пункта.

Предвиждаше се още право да кандидатстват за получаване на кредити по този закон да имат не само студентите в редовна форма на обучение, но и студентите в задочна, вечерна и дистанционна форма, както и кредити над 50 000 лева да се отпускат само с поръчител.

От ГЕРБ и "Обединени патриоти" изразиха притеснения, че при намаляване на лихвения процент, банките могат да се отдръпнат или да ограничат студентското кредитиране. От левицата ги обвиниха, че представляват банките, а не студентите.

Лало Кирилов, вносител на измененията, посочи, че банките предлагат максимално допустимия по закона лихвен процент от 7 процента, а в повечето европейски държави е значително по-нисък или дори не е предвиден такъв. По думите му рискът за банките от промените ще е минимален, защото кредитите на студенти и докторанти се гарантират от държавата.

Колегата му Валери Жаблянов поиска оставката на заместник-министъра на образованието Петър Николов, заради изказването му пред бюджетната комисия, че изискването за поръчител ще дискриминира студентите, които не могат да осигурят такъв, а по-високата лихва дава по-голяма възможност банките да имат интерес към програмата за кредитиране.

Милен Михов от "Обединени патриоти" коментира, че фиксираният твърд лихвен процент трябва да бъде променен. В миналото този процент по студентските кредити е бил под лихвения процент на потребителски кредит, посочи той. Сега ще фиксираме един лихвен процент, който в дадения момент може да бъде справедлив, но може да се стори неизгоден на банките и те да спрат или да ограничат това кредитиране, добави той. Според него трябва да се намери балансът между частния интерес на банките и обществения интерес.

Станислава Стоянова /ГЕРБ/ посочи, че намаляването на лихвите е излишен трус във финансовата система. По думите й е възможно една голяма част от банките да се отдръпнат от студентското кредитиране. Сега действащата нормативна база гарантира стабилен лихвен процент, дори в условията на влошен от гледна точка на потребителите кредитен пазар, смята Стоянова.

Министърът на образованието и науката Красимир ВълчевКрасимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009 коментира, че у нас има банково базиран модел на студентско кредитиране и не можем да бъдем безкрайно социални. Кредитите са финансирани от самите банки и трябва да се съобразим с цената на банковия ресурс, посочи той. Според него има своята икономическа логика лихвеният процент по студентските кредити да бъде под 7 процента, пише БТА.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2273 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
това е планът Ран-Ът

2018.03.29 | 12:20

1
В ДЕЙСТВИЕ. ИЗПЪЛНЯВАН ТОЧНО ОТ КРАДЛИВАТА ШАЙКА.

Добави коментар

Водещи новини