-
02 февруари 2018 11:47
- 3082
- 1
Депутатите приеха правила за избор на председател и членове на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
„За“ гласуваха 108 народни представители, 6 бяха против, а 26 се въздържаха.
В 14-дневен срок след приемането на правилата в Народното събрание трябва да се внесат предложенията за председател на Комисията.
С писмени мотиви депутатите ще обосновават качествата на кандидатите, които предлагат. Изисква се председателят да има висше юридическо образование, както и удостоверение за юридическа правоспособност. Всеки кандидат ще представя в Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика писмена концепция за работата си и декларация за имущество. Ще се проверява дали кандидатите са били част от Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.
Кандидатите, отговарящи на изискванията и представили необходимите документи, ще бъдат изслушани на открито заседание на Комисията за борба с корупцията. На пленарно заседание ще се проведат разисквания по кандидатурите, като за всяка ще се гласува отделно. За избран ще се смята кандидат, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако няколко кандидати са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, избран е кандидатът, получил най-много гласове „за“.
На 20 декември парламентът окончателно прие Антикорупционния закон на управляващите. От БСП изготвиха алтернативен антикорупционен закон, който беше отхвърлен на първо четене. Още преди антикорупционният закон да бъде приет, президентът Румен РадевРумен Георгиев Радев е български военен, генерал-майор от резерва. Бивш командир на обяви, че ще го върне за ново обсъждане. Държавният глава върна закона в парламента на 2 януари, като го оспори по принцип и в цялост. В мотивите си той изтъкна, че противодействието на корупцията не може да се ограничи само до мерките, предвидени в приетия закон.
На 12 януари парламентът отхвърли президентското вето.
Антикорупционният орган ще се състои се от петима членове – председател, зам.-председател и трима членове. Председателят на комисията се избира от Народното събрание по предложение на депутатите. Зам.-председателят и членовете също се избират от парламента, по предложение на председателя. Парламентът контролира дейността на Комисията, а членовете й са задължени при покана да се явят в парламента, за да предоставят информация. Ежегодно до 31 март комисията представя в парламента доклад от дейността си.
Председателят на Антикорупционния орган получава 90% от заплатата на председателя на Народното събрание. Заместник-председателят получават възнаграждение в размер 90% от това на председателя му. Останалите членове на Комисията ще получават 80% от възнаграждението на председателя. Предсрочно освобождаване на член на Комисията може да започне и по искане на една пета от народните представители, в това число и от страна на опозицията. При установяване на конфликт на интереси лицата няма да могат да заемат публична длъжност за 1 година.
Самоличността на подалите сигнали няма да се разкрива, а в особени случаи да може да се потърси съдействие на МВР за допълнителни мерки за защитата им. Ако лицето, подало сигнал, е уволнено или преследвано ще има право на обезщетение.
Производството за установяване на конфликт на интереси ще се образува в срок до 6 месеца от откриването на нарушението, но не по-късно от 3 години от извършването му. Антикорупционният орган може да внася искове за отнемане на незаконно придобитото имущество. Може и да прави и искания за използване на специални разузнавателни средства (СРС).
Последвайте канала на
Свързани новини
Румен Радев: Европа трябва да бъде разбираема, ако иска да й вярват и да я подкрепят
01 февруари 201822:19
Радев и Йотова се срещнаха с българи в Брюксел
01 февруари 201819:32
Радев: Истанбулската конвенция не трябва да се ратифицира. Вносителите й се скриха зад КС (обновена)
01 февруари 201818:40
Декларацията на БСП по повод деня, в който почитаме жертвите на комунизма (видео)
01 февруари 201810:00
Депутатите почетоха с минута мълчание паметта на жертвите на комунизма, последваха скандали (видео)
01 февруари 201809:48
Бойко Ноев: НСО трябва да се трансформира в национална антитерористична служба
01 февруари 201807:18
Парламентът ще разгледа промени в Антикорупционния закон
23 февруари 201807:16
Парламентът обсъди идеята на БСП за "културен чек" за млади хора
07 февруари 201815:34
Проф. Димитър Иванов: Бойко Борисов вече не е национален лидер
03 февруари 201817:28
Амос Юга се сбогува с ЦСКА - София
Етър 0:0 Монтана
Александър Томаш: Излизаме за победи в четирите мача до края на годината
Стабилен Лудогорец отмъкна точка от Лацио на "Олимпико"
Ман Юнайтед с труден успех след два пълни обрата в първия домакински мач на Аморим
Ще продължи ли победният ход на Черно море и срещу коварния тим на Септември?
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
На живо: Осми опит за избор на председател на НС, балотаж между Наталия Киселова и Силви Кирилов и един час почивка
29 ноември 202411:03
От ГЕРБ оттеглят Рая Назарян, ще подкрепят Киселова, но с условия
29 ноември 202410:54
Зафиров: Оптимист съм, че до края на деня ще имаме председател на НС
29 ноември 202411:18
Делян Пеевски: Кирил Петков и компания искат на всяка цена да останат в НС
29 ноември 202411:49
Кирил Петков категоричен: Ще подкрепим Силви Кирилов, защото Пеевски се изнервя от това
29 ноември 202410:34
Божанков: Дълбоко убеден съм в мотивите си и в начина, по който гласувам
29 ноември 202410:49
Минчев: Ако неспазването на партийната линия при важно гласуване е основание за изключване, то отдавна трябваше да сме разредили редиците
29 ноември 202410:44
Йотова: Изборът на председател на НС ще отпуши поне две много съществени процедури
29 ноември 202410:42
Премиерът Главчев: Отсечката на „Дунав мост“ при Русе ще бъде готова преди Коледа
29 ноември 202409:45
2018.02.04 | 14:33