Цветанков: Икономия на ресурси прекрати делото за Панагюрското съкровище

  • 21 октомври 2012 09:14

  • 1036
  • 0
Цветанков: Икономия на ресурси прекрати делото за Панагюрското съкровище
© Булфото

Делото, изискващо експертиза за автентичност на Панагюрското златно съкровище, е прекратено от 7-членен състав на съда заради икономия на правни ресурси, възмути се ищецът Павел Цветанков в предаването "Насреща Люба Кулезич" по ТВ7.

Единственото, което може да разкрие мистерията дали Панагюрското златно съкровище е подменено, или не, е експертиза, обясни Цветанков и съжали, че съдът е отказал да излезе с решение, въпреки че всички доказателства са били налице.

Основният аргумент на наследника на откривателите е, че в различни години инвентарната оценка на съкровището се е променяла, като в някои от частите му разликата е в десетки грамове. "Метричната система е приета в България през XIX век и никой нормален златар не би приел такава разлика като статистическа", заяви Цветанков.

Мистерията с вземането на съкровището от Пловдивския археологически музей също стои. Това се случва през 1974 г. със заповед на Людмила Живкова, която го препраща към археологическия институт към БАН. След това обаче документално Панагюрското съкровище не съществува никъде цели осем години.

През 1982 г. се появява в Национален исторически музей с приемо-предавателен протокол, зад който не стои никаква министерска заповед и затова престоят му там, вземането на пари от НИМ цели 30 г. за него, е незаконен, коментира Цветанков.

В разговора се включи и настоящият директор на Пловдивския исторически музей Костадин Кисьов, който потвърди, че действително съкровището излиза от институцията през 1974 г. със заповед на Живкова. Това обаче се оказва и последната заповед, регламентираща неговото отсъствие.

Това на практика означава, че Людмила Живкова все още определя кое съкровище в кой музей да бъде, заяви Костадин Кисьов.

За мен това съкровище се води липса, обясни Кисьов и допълни, че парадоксално при инвентарна ревизия, направена от Сметната палата и Държавния финансов контрол, се е оказало, че Панагюрското съкровище е липса за Пловдивския музей, а на директора се е наложило да обяснява действията на минали поколения.
 

Последвайте канала на

1036 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини