Невероятен успех! Българката Нургюл Салимова ще играе финал на Световната купа по шахмат

• 17 август 2023 19:06

• 1764
  • 9
© Фейсбук
Слушай новината Слушай новината

Нургюл Салимова се класира за финала на Световната купа по шахмат в Баку, съобщи sportal.bg.

20-годишната българка победи на полуфинала украинката Ана Музичук и постигна един от най-големите успехи на този спорт у нас в последните години. Двете изиграха цели шест партии в борбата си, след като вчера направиха две ремита и пратиха мача тайбрек днес.

След две разменени победи в първите две партии, българката се наложи в първата от втория тайбрек и стигна до финала след реми във втората. Там Нургюл ще се изправи срещу рускинята Александра Горячкина, която се състезава под неутрален флаг.

Българка се класира за полуфиналите на Световната купа по шахмат за жени

Другата отлична новина за Салимова е, че със стигането си до финала тя се класира и за турнира на претендентките за световната титла. Надпреварата представлява турнир между осем състезателки, които трябва да определят претендентката за мача за най-ценната титла срещу китайката Джу Уенджин през 2025 година. Битката за мястото на претендентката ще се проведе през април 2024. Настоящата Световна купа осигурява три места за турнира и едно от тях вече е за Нургюл Салимова.