Вдигат заплатите в ГДО и ГДИН

31
© Bulphoto/архив

На Комисията по правни въпроси в Народното събрание не присъства представител от ВСС, информира news.bg.

Заплатите на служителите на Главна дирекция "Охрана" и Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) ще бъдат увеличени с 31 млн. лв. (31 766 000). Това заяви правосъдният министър Атанас Славов по време на заседанието на Комисията по правни въпроси в Народното събрание. Ресорната парламентарна комисия не прие обаче на първо четене Законопроекта за държавния бюджет на България за 2023 г., внесен от Министерския съвет на 5 юли, в частта проектобюджет на Министерството на правосъдието.

Адвокат Петър Петров от "Възраждане" Петър Петров поздрави правосъдния министър, че ще бъдат отделени средства в размер на 31 млн. лв. за увеличение на заплатите на служителите на ГДО и ГДИН.

Бранимир Балачев от коалицията ГЕРБ/СДС настоя преди да влезе бюджета за обсъждане в пленарна зала в Народното събрание да получи отговор от Министерство на правосъдието и Министерство на финансите защо капиталовата програма е толкова голяма - над 43 млн. лв. Балачев не знае и как ще бъде решен проблемът със заплащането в ГДО и ГДИН. Трябва да се помисли за по-достойно заплащане в ГДО и ГДИН, настоя Балачев.

В контекста на дебатите бившият правосъден министър и понастоящем депутат от ПП/ДБ Надежда Йорданова заяви, че нейната парламентарна група ще подкрепи бюджета с аргумент, че е балансиран и гарантира 3% дефицит в бюджета. Между първо и второ четене ще трябва да се прецизират текстовете от преходни и заключителни разпоредби, настоя Йорданова.

Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС) одобряват проект на бюджет на съдебната власт в частта за бюджета на инспектората в размер на над малко 13 млн. лв. Предложеният бюджет ще подсигури финансовата дейност на инспектората към ВСС.

Правосъдният министър Атанас Славов представи проекта на бюджет на ведомството.

Последвайте канала на

Десислава Станева
31

Свързани новини

Водещи новини