Проф. д.ю.н. Атанас Семов: ПРЕСТАНЕТЕ С ТОВА „СТАРТИРАНЕ”, бе, скъпи медийни хора! „Стопирайте” се!

  • 25 януари 2023 11:57

  • 2622
  • 0
Проф. д.ю.н. Атанас Семов: ПРЕСТАНЕТЕ С ТОВА „СТАРТИРАНЕ”, бе, скъпи медийни хора! „Стопирайте” се!
© личен архив

Атанас Семов е преподавател в Юридическия факултет на СУ и конституционен съдия. Научните му изследвания по най-важните въпроси на правото на ЕС са в 15 тома и над 130 студии и статии. Доктор по право от 2007 г. и доктор на юридическите науки от 2012 г. (най-младият досега), професор от 2017 г. и член-кореспондент на БАН от 2021 г. Единственият в СУ носител на Катедра „Жан Моне” на ЕС – титла, която ЕК дава на изявени изследователи по европейски въпроси, в неговия случай – за изследванията му относно съдебната система на ЕС. Създател и ръководител (до 2018 г.) на Международната магистърската програма по Право на ЕС в ЮФ на СУ – най-престижната в България. Създадената от него Библиотека „Студии по европейско право” за 20 г. предостави на правната общност близо 50 сериозни издания. Син е на големия писател, журналист, публицист, учен и общественик проф. Марко Семов и театралния педагог проф. Анастасия Савинова.

ПРЕСТАНЕТЕ С ТОВА „СТАРТИРАНЕ”, бе, скъпи медийни хора! „Стопирайте” се! Може ли да стартира заседание? Мандат? Управление? Проверка? А всеки, просто всеки „телевизионер” го използва.

Че и „стартира началото” казвате!

Има толкова нормална – пък и много по-удобна за изговаряне! – дума: „ЗАПОЧВА”…

От какъв зор „стартирате” щяло и нещяло? Поради каква „индиция” или „императив”?

Ум не ми го побира! И мира нямам!

Обществена тоалетна да беше българският език, пак нямаше така да се препикава публично…

Че и всеки втори „инициира” или „интервенира” (вместо „се намесва”, пак много по-лесно за изговаряне). И колко много още примери за недъгаво и нелепо словоблудства…

„Стилът – това е самият човек”, пишеше Сен Бьоф. „Езикът ме говори”, казваше големият мъдрец Петър Увалиев – и сам беше пример за дивна езикова чистота и изящност!

Толкова ли е трудно да се „рестартираме” и да подхванем едно най-простичко усилие да говорим на нормален, чист, жив, ако може и звънлив български език?

И не само – или не толкова - защото е „свещен на нашите деди”, а защото е изначално условие да ни поима като нация поне още малко…

Последвайте канала на

Аделина Делийска
2622 0

Свързани новини

Водещи новини