Д-р Ал. Симидчиев пред novini.bg: Коронавирусът не е отслабен, но нашия имунитет вече е „обучен”

  • 28 ноември 2022 14:22

  • 1109
  • 0
Д-р Ал. Симидчиев пред novini.bg: Коронавирусът не е отслабен, но нашия имунитет вече е „обучен”
© булфото /архив/

Има ли изменения при коронавируса и грипа, или нашите имунни системи отговарят различно, та  към момента има пик на болни от грип и по-малко от коронавирус? Защо в бума на грипната епидемия свършиха противогрипните ваксини? Разговарям по темата с д-р Александър Симидчиев, пулмолог, интернист с дългогодишен опит в областта на белодробната функционална диагностика. Той е началник на отделение в Медицинския институт на МВР. Д-р Симидчиев е председател на Управителния съвет на сдружение "Въздух и здраве". Той е народен представител  от квотата на ДБ и зам.-председател на постоянната комисия по здравеопазване в парламента.

Вирусът е фактор от околната среда, който се опитва да оцелее, а това как ние ще го преживеем, зависи в голяма степен от нашата собствена имунна система. В момента не можем да твърдим, че силата на коронавируса е отслабена, а по-скоро, че достатъчно много хора вече се срещнаха с него и

изградихме имунитет, защитна стена, поради което боледуването вече е по-леко.

Ако не се бяхме срещнали с него, то щяхме да имаме същите резултати като тези преди две години и половина. Ето защо е правилно да се казва, че вирусът не е отслабнал, а че нашата имунна система се обучи достатъчно – с боледуване и ваксини и поради това реагира по-адекватно на заразата.

Обратното обаче се случи с грипа.

Докато имахме мерки за ограничаване на ковид, грипът не успяваше да се разпространява

и през последните 2 години нашата имунна система позабрави за него, затова и сегашното му разпространение е по-бурно и му реагираме по-остро, отколкото на ковида.

Всеки лекар, който пропагандира ваксинирането, мисли профилактично, така както съвременната медицина повелява – да предпазваме. Това е смисълът на профилактичния подход за добро обществено здраве. Хората, които боледуваха от ковид и видяха какво се случва по време на пандемия, в момента са по-склонни да се ваксинират от грип.

Проблемът обаче е, че се доставят толкова ваксини, колкото се ползват обичайно. За ковид бяхме осигурили повече и те останаха не използвани, тъй като знаете, че у нас ваксинационното покритие е само върху около 30 на сто. Дефакто останаха 2/3 от ваксините, част от които бяха бракувани, а друга част изпратени към други държави.

Стандартното покритие на ваксинацията от грип обикновено е между 1-2% от населението.

Когато има повишено търсене, се регистрират липси на пазара. Ваксините трябва да бъдат планирани, поръчани, произведени и доставени в страната.  Ето защо е необходимо да имаме информационни кампании, които да разясняват на хората подробно всичко за този процес. Също така за профилактиката и важността на ваксините, които години наред спомагат за съхранение на общественото здраве.

Респираторните вируси са много и разнообразни. За някои от тях имаме превантивни мерки, за други не. Вече сме наясно за разумното хигиенно поведение, също така спазване на по-голяма дистанция – 2 м, носенето на маски и болните да си стоят вкъщи, вместо да разнасят заразата, която се разпространява  по въздушно-капков път.

За да живеем и ползваме обществените блага, ние трябва да можем да живеем като общност. Т.е. не само да мислим какви права имаме, а и за задълженията ни. Например правото да имаме безплатно здравеопазване минава през задължението ни да можем да го финансираме като общност. Правата и задълженията ни трябва да са добре балансирани.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
1109 0

Свързани новини

Водещи новини